Přihlaste se a využijte web naplno TIPYNAVYLETY.NET »

Novoměstská radnice, p.o. Praha

 

NápovědaFórum » Památky  

+ přidat příspěvek
Novoměstská radnice, p.o. Praha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2021 19:15 Žena petrab [5] – Na komentovanou prohlídku Novoměstské radnice v Praze si můžete dohodnout individuální termín!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2021 13:41 Žena petrab [5] – Na komentovanou prohlídku Novoměstské radnice v Praze si můžete dohodnout individuální termín!
Fotka k příspěvku HD Bohatá historie jedné z nejkrásnějších národních kulturních památek, pražské Novoměstské radnice na Karlově náměstí začala již ve 14. století v dobách Karla IV. a v průběhu staletí se stala svědkem mnoha událostí. Chcete se ocitnout doslova v dávné minulosti, osvěžit si znalosti z dějepisu, a navíc se dozvědět, co možná ještě nevíte a k tomu nahlédnout do historických prostor radnice, které nejsou běžně veřejnosti přístupné? Přijďte tedy na hodinovou komentovanou prohlídku! Výklad je vhodný i pro děti, a nakonec vystoupíte i na ochoz věže a užijete si překrásný výhled na stověžatou matičku Prahu.

Vyberte si jeden z pěti posledních letošních plánovaných termínů prohlídky při západu slunce v září či říjnu a zarezervujte si včas místo.
Pokud se vám žádný termín nehodí, a přesto byste si prohlídku rádi s přáteli či rodinou s dětmi užili, dohodnout si můžete pro skupinu od 6 osob individuální termín!

Plánované termíny prohlídek:
6. 9. 2021 - od 18:30 hod
13. 9. 2021 - od 18:30 hod
30. 9. 2021 - od 18:00 hod
4. 10. 2021 - od 18:00 hod
25. 10. 2021 - od 17:15 hod

Vstupné (platí se na místě) je jednotné 100 Kč / prohlídka pro 1 osobu + jedno dítě do 15 let zdarma.

Bližší informace a podrobnosti k rezervaci:
www.nrpraha.cz/…/

Video:
www.youtube.com/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 01:35 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku S čerstvým vzduchem a slunečními paprsky ožila konečně i Novoměstská radnice na Karlově náměstí v Praze. S velkým potěšením se na vědomost dává, že od 4. května 2021 je opět přístupná její historická věž a v ní od 6. do 27. května Výstava prací žáků výtvarného oboru pražských ZUŠ, srovnávající mj. práce v době „předcovidové“ a v době současné.

www.ecanis.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 09:04 Žena petrab [5] – Komentované prohlídky Novoměstské radnice Praha
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Konečně se můžete opět zúčastnit komentované prohlídky pražské Novoměstské radnice na Karlově náměstí

I na Novoměstské radnici se kvůli pandemii koronaviru život na dlouhé měsíce zcela zastavil, avšak nyní se konečně můžete na návštěvu tohoto kulturního střediska těšit, neboť jeho brány se pomalu zase otevírají. Bohatá historie Novoměstské radnice sahá až do 14. století, kdy bylo Karlem IV. založeno Nové Město pražské a během poutavého výkladu při komentovaných prohlídkách si na své přijde každý a na chvíli se doslova ocitne v dávné minulosti. Prohlídka zaujme i děti mladší patnácti let, jen tak na ni nezapomenete a bude vám líto, že už skončila…

Během komentované prohlídky vystoupíte až na ochoz vyhlídkové věže, dostavené v roce 1456, odkud je překrásná vyhlídka na stověžatou matičku Prahu. Z výšky sedmdesáti metrů nepohlédnete však pouze na domy, dvory a věžičky Nového Města, ale až na Pražský hrad. A takový pohled se vám z jiné pražské věže nenaskytne. Kromě prohlídek odpoledních je možné si vychutnat tento nezapomenutelný zážitek i přímo při západu slunce.
Ředitel Novoměstské radnice, Albert Kubišta, říká: „Všechna dějinná období radnice zůstala v jejích zdech navěky otištěná a zanechala stopy svědectví zvláště ve vnitřních prostorách budovy, které vás oslní svou rozmanitostí. Na chvíli se zastavíte v prostoru Velkého sálu, z jehož oken byli kdysi vyhozeni konšelé, projdete gotickou sloupovou síní – Mázhausem a posedíte v Konšelském salonku s původním dřevěným malovaným stropem. Na okamžik nahlédnete i do ponuré temné Šatlavy a pokocháte se pohledem do původně gotické kaple, později zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi a dále pak přestavěné v barokním stylu.“
Při výstupu na ochoz sedmdesátimetrové vyhlídkové věže si prohlédnete i některou ze zajímavých výstav, které se v jejích prostorách konají.

Průvodkyně Viktorie Králová prozrazuje: „Dozvíte se, k čemu dříve sloužila kaple, co je etalon a palindrom a kde je vytesán, kam byl zasazen český loket a kde se nachází. Poslechnete si, jakou funkci plnila věž od 15. století, kdo byl na radnici souzen, co se odehrávalo v šatlavě, a zdali v prostorách radnice straší. Či jak to bylo, když památka vyhořela a kdy ji zasáhl blesk. Také zjistíte, co má radnice společného s legendárním loupežníkem Václavem Babinským, s Janem Sladkým – Kozinou, Aloisem Rašínem či s Miladou Horákovou. To však zdaleka není vše! Ale to sami uvidíte!“

„Naše komentované prohlídky nabízí možnost nahlédnout i do historických prostor jindy veřejnosti nepřístupných. Počet účastníků jednotlivých prohlídek je omezen, je o ně velký zájem a návštěvníci někdy přichází i opakovaně se svými přáteli. Je potřeba si tedy předem včas zarezervovat místo. Podrobné informace nejen k rezervaci jsou uvedeny na webových stránkách www.nrpraha.cz“, doplňuje Petra Baďurová z Novoměstské radnice.
Závaznou rezervaci prohlídky pro veřejnost je potřeba provést raději s větším předstihem, nejméně 3 pracovní dny předem na e-mailovou adresu pana Beznosky beznoska@nrpraha.cz , abyste měli účast na prohlídce zaručenou. Vstupné je jednotné 100 Kč (prohlídka pro 1 osobu + jedno dítě do 15 let je bez poplatku). A komentované prohlídky je možno individuálně dohodnout i pro školy a větší skupiny osob.

PLÁNOVANÉ TERMÍNY:
www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2020 15:55 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku
Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

www.ecanis.cz/…?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2020 00:36 Žena petrab [5] – Pojďme si společně užít podzim
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvkuFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Nezapomenutelný výhled na Prahu z téměř 70m věže a bohatý kulturní program pro každého, Pražáky i mimopražské turisty...
Vyberte si: www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2020 16:10 Žena petrab [5]
Kulturní život na pražské Novoměstské radnici v souvislosti s vyhlášením vlády o pandemii koronaviru v březnu 2020 zcela utichl.

Znovu se probudí k životu v květnu.

Aktuální informace na www.nrpraha.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 21:38 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku V sobotu 10/6 2017 večer ....
www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2017 22:19 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku Při výletu do Prahy skvělé úterní jídlo na nádvoří Novoměstské radnice...
www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 02:10 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku Po zimním odpočinku je opět otevřená vyhlídka z věže pražské Novoměstské radnice...
www.blesk.cz/…
www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2016 00:03 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku V krásné historické budově pražské Novoměstské radnice bude v sobotu 12. listopadu 2016 vytvořen jedinečný prostor a čas výhradně pro muže.

Událost, na kterou nemusíte, ale chcete...

Den, kdy nebudete muset nic a všichni tam budou pro vás.

PÁNSKÁ ZÁLEŽITOST!

www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 18:05 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku Každý, mladý, starý, malý, velký.... si může vybrat některou akci, kvůli které stojí na to pražskou Novoměstskou radnici navštívit... :


www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2016 22:07 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku Věž Novoměstské radnice v Praze s překrásnou vyhlídkou je otevřena každý rok od jara do podzimu. Letos až do konce listopadu.
www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2016 22:07 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku Zvonu na pražské Novoměstské radnici chybí srdce, nezvoní už dvě stě let

Zdroj: praha.idnes.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2015 16:19 Žena petrab [5]
Věž Novoměstské radnice je otevřena do neděle 29. listopadu 2015. V pondělí je zavřeno a od úterý 1. prosince bude věž na zimu uzavřena.
Vystoupit na ochoz věže budete moci až opět na jaře, při příznivém počasí v první jarní den. Bližší informace budou uvedeny na www.nrpraha.cz .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 16:34 Žena petrab [5] – Návštěva NR stojí za to! Nejen na jaře...
Fotka k příspěvku V překrásných historických prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí, největším náměstí v Praze, se konají výstavy, koncerty, divadelní představení, festivaly a další kulturní akce. Zájemcům radnice nabízí reprezentační prostory též ke konání soukromých událostí, např. rautů, večírků či konferencí a snoubenci mají možnost uzavřít v jejích svatebních prostorách sňatek. V minulém roce navštívilo veřejné akce na 150 tisíc osob, o polovinu více než rok předešlý, návštěvnost radnice v posledních letech rychle stoupá. Historie této překrásné národní kulturní památky začala v dobách dávno minulých, již po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. Od 1. ledna 2007 se stala příspěvkovou organizací Městské části Praha 2.

Pravidelně po celý rok připravuje Novoměstská radnice zajímavý program pro širokou veřejnost a každý si může vybrat, co je mu blízké. Některé akce se pořádají na NR již tradičně, např. veletrhy starožitností Antique, start hry Pražské věže, Irský večer, prodejní výstava nožů Kniwes, expozice Hry a hlavolamy, Rondí ples, Prague Vintage Fair, předávání cen vítězům literární soutěže Cena W. Sernera, Rum Fest, festival Jazzový most, dětská představení divadla Minor nebo cykly koncertů Novoměstský letní festival či Stylové večery s Harmonia Praga. Samozřejmě se opět radnice zúčastní podzimních Dnů evropského dědictví a jarní Pražské Muzejní noci, jejíž návštěvnost byla v loňském roce zcela pokořena, přišlo se podívat bezmála osm a půl tisíce Čechů a cizinců. Jakpak to asi dopadne letos?

V první jarní den, 21. března, byla po zimním odpočinku opět otevřena dominanta Novoměstské radnice – téměř 70 m vysoká věž, dostavená v roce 1456. Z jejího ochozu, kam vede 221 schodů, se návštěvníci, v čele se zahraničními turisty, mohou pokochat netradičním pohledem na Prahu a v pokladně věže si zakoupit různé sběratelské předměty, vizitky a pohlednice. Po celý rok je možno navštívit též stálou expozici v Bytě věžníka o historii Nového města a panoramatické Praze a dlouhodobou Neviditelnou výstavu, která na NR letos oslavila již čtvrté narozeniny a rozšířila expozici o ochutnávky vína, masáže či večeře a další program. Již druhým rokem je otevřena na nádvoří kavárna Café Neustadt známého kavárníka Ondřeje Kobzy, který pořádá zajímavé akce zvláště pro mladé. Kolemjdoucí hojně využívají též možnosti zahrát si na piáno v souvislosti s projektem Piána na ulici.

V prostoru Galerie ve věži, v Galerii v přízemí, někdy ale i v Recepčních saloncích či v gotické sloupové síni s klenbou – v Mázhauzu, který je nejvyšším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, jsou k vidění během celého roku zajímavé krátkodobé výstavy, ve Velkém sále, na jehož stěnách se nachází zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století, se bude konat nejen velké množství koncertů vážné hudby a dalších hudebních představení. V současné době radnice též připravuje jarní cyklus koncertů Nádvoří živě. Nedávno se zde konal první velmi úspěšný ročník Vinného festivalu i festival originálních výrobků z našich regionů Novoměstský krajáč. V těchto dnech vrcholí přípravy již druhého ročníku prodejních řemeslných trhů s živými řemesly a jejich praktickým využitím v dnešní době, který též sama NR organizuje. V zimě se pak děti opět dočkají adventního trhu Česká hračka.

Koncem loňského roku byla dopravena na Novoměstskou radnici socha Neptuna. Socha z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka. Společně s kašnou tvořila kulturní památku a byla umístěn před umělou jeskyní Grottou v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech, avšak na konci 90 let minulého století z Grébovky zmizela. Po dlouhém pátrání byla nakonec objeven v zahradě areálu tvrze Třebotov. V létě loňského roku byl pověřen restaurováním sochy akademický sochař Vojtěch Adamec, který též vyrobil dvě kopie sochy. Jedna replika v současné době zdobí opět Havlíčkovy sady, druhou převzal Jan Sedláček, který kdysi sochu koupil, aniž tušil, že jde o kradené dílo. V plánu je umístit originál sochy v budoucnu v lapidáriu Národní galerie, nyní však zdobí vstupní svatební halu v přízemí Novoměstské radnice a v první květnový den bude socha zpřístupněna i veřejnosti (každé úterý od 14 do 16 hodin).

Podrobné informace o všech akcích jsou k dispozici na webových a facebookových stránkách Novoměstské radnice ( www.nrpraha.cz , www.facebook.com/…) a pro kolemjdoucí, kteří nemají přístup na internet, jsou programy vyvěšeny přímo u vstupu do nádvoří radnice.

A nikdo z návštěvníků se nemusí bát, že by Novoměstskou radnici nenašel nebo ji snad přehlédl. Z dálky je vidět její věž a s příchodem jara byla přejmenována tramvajová zastávka Odborů na Karlově náměstí na stanici – Novoměstská radnice… ( praha.idnes.cz/… )

27/4 15 / pb
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2014 22:59 Žena petrab [5]
Fotka k příspěvku Věž je opět otevřena na sezónu od 21. března...

www.nrpraha.cz/…/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.06.2013 09:40 Žena petrab [5]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.05.2013 10:55 Žena petrab [5] – VĚŽ NR
Fotka k příspěvku Pro pejsky by byl výstup na ochoz věže Novoměstské radnice velmi nebezpečný, ale Vy ji neváhejte navštívit!

Vzhledem k její poloze zde zažijete monumentální, snad nejkrásnější výhled na Prahu!

Ve věži je ke shlédnutí zajímavá nová stálá výstava o HISTORII NOVÉHO MĚSTA a PRAHA PANORAMATICKÁ a v Galerii věže probíhá až do poloviny června výstava Temné hlubiny štěstí.

22. června se můžete zúčastnit běhu po pražských věžích a i na novoměstské rozluštit některý z historicko-pozorovacích úkolů či navštívit věž během Pražské muzejní noci 8. června a užít si monumentálního výhledu na Prahu noční.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2013 22:57 Žena petrab [5]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 23:20 Žena petrab [5] Re: petrab
Začíná se oteplovat, sledujte akce, které se nyní na Novoměstské radnici pořádají. Udělejte si výlet do Prahy. Nebudete litovat..... www.nrpraha.cz/…/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2013 00:03 Žena petrab [5] – Novoměstská radnice, p.o. Praha
Fotka k příspěvku Novoměstská radnice na Karlově náměstí v centru Prahy je národní kulturní památkou.

Pořádají se zde svatební obřady, zajímavé výstavy, koncerty a kulturní i společenské akce, které jsou pravidelně zveřejňovány na webových stránkách.


www.nrpraha.cz
 

Zpět na obsah sekce Památky Přidat příspěvek • Zobrazeno 134x


© TIPYNAVYLETY.NET - http://tipynavylety.net/forum/26?r=20