Přihlaste se a využijte web naplno TIPYNAVYLETY.NET »

Výlety

 

Výlety » Pustý hradNápověda 

sk Banskobystrický kraj - Zvolen

Zříceniny

Pustý hrad alebo (starý) Zvolenský hrad alebo Starý Zvolen je hradný komplex v katastrálnom území mesta Zvolen nad sútokom Hrona a Slatiny v nadmorskej výške 475 – 571 m.n.m.

Skladá sa z dvoch hradných komplexov: Dolného a Horného hradu.
Medzi nimi sa nachádza tzv. spojovacia časť dlhá takmer 400 metrov, ktorú v časti pri Dolnom hrade tvorí 206 metrov dlhý múr. Celková rozloha Pustého hradu je 7,6 ha.
I keď ide o ruinu, v porovnaní s inými európskymi ale aj svetovými hradmi vystavanými na vrchoch, je pravdepodobne najväčší.

WWW: www.pustyhrad.com

GPS: 48.5583 N, 19.1099 E

Vložil: EMSI (12.09.2012)

Přidat vlastní fotky z výletu Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Výlet absolvoval EMSI dne 01.10.2011 - 80% jasno, beze srážek  bezvětří nebo vánek 25°C

Ruiny hradu sa nachádzajú priamo nad mestom Zvolen vedie k nemu náučný chodník ktorý začína v mestkej časti Slatina. Celý chodník ma 7 km a trvá s obhliadkou hradu 2 - 2,5 hod. Zrúcaniny tvoria najväčší hradný komplex na Slovensku. Tvorený je dvoma hradmi. Náučný chodník stúpa serpentínami na hradný vrch. Spodný hrad dosiahneme za ca. 30 min. Po ceste môžete odbočiť na skalnú vyhliadku odkiaľ sú pekné výhľady na celú Zvolenskú kotlinu. Zo spodného hradu sa zachovalo len torzo veže a v teréne zreteľne viditeľné valy. Po obhliadke spodného hradu chodník pokračuje ďalej k hornému hradu pri ktorom ste ca. za 10 min. Horný hrad je omnoho väčší a je v podstate rozdelený na dva hrady: Dončov hrad a horný župný hrad. V ruinách Dončovho hradu vás môžu zaujať zvyšky vodovodného systému. Z hradu je veľmi pekný takmer kruhový výhľad okolité pohoria. Z najhornejšieho hradu sa najviac zachovala vstupná brána z vežou. Je len veľká škoda že sa do dnešnej doby z tohto rozsiahleho hradného systému nezachovalo viac. Po dlhoročnom archeologickom výskume si môžete dnes pozrieť zväčša len pekne zrekonštruované základy budov, obvodových múrov a drevenných mostíkov. Po obhliadke hradu sa môžete vrátiť do Zvolena buď po náučnom chodníku alebo po žltej turistickej značke okolo pomníka, ktorý pripomína letecké neštastie.

Přejít na předchozí Přejít na novější
Zajímavosti v okolí
Náhled Výlet Kategorie Spokojenost
Letecká základňa generálmajora Otta Smika - SliačLetecká základňa generálmajora Otta Smika - Sliač

sk Sliač

Banskobystrický kraj

Letiště100%

Přejít na starší výlet Přejít na novější výlet
 

© TIPYNAVYLETY.NET - http://tipynavylety.net/vylety/332-pusty-hrad