Přihlaste se a využijte web naplno TIPYNAVYLETY.NET »

Výlety

 

Výlety » Hrad ŠášovNápověda 

sk Banskobystrický kraj - Žiar nad Hronom

Zříceniny

Šášovský hrad sú rozľahlé zrúcaniny hradu na strmom ľavobrežnom brale priamo nad tokom Hrona v nadmorskej výške 340 m.n.m., priamo nad dedinou Šášovské Podhradie (dnes mestská časť Žiaru nad Hronom).

Kráľovský hrad sa spomína v roku 1253 ako majetok bratov de Vancha, z nich Štefan bol ostrihomským arcibiskupom. Spolu s hradom Revište, situovaným južnejšie na druhom brehu Hrona, chránil priechod a cestu do banskej oblasti, predovšetkým do Banskej Štiavnice a asi aj preto ho získal v roku 1320 štiavnický komorský gróf. Hrad sa stal strediskom panstva Šášov. V čase gotiky a renesancie často menil majiteľov. Kráľ Žigmund ho daroval v roku 1424 kráľovnej Barbore, 1447 ho mal v rukách Ján Jiskra. Kráľovná Beatrix, manželka kráľa Mateja Korvína, ho v roku 1490 darovala Dóciovcom, ktorí ho vlastnili do vymretia rodu v roku 1647. V roku 1650 získal hradné panstvo kúpou Gašpar Lipai. Za tököliovského povstania v roku 1677 sa povstalci zmocnili hradu a vyplienili ho. Odvtedy bol v správe eráru a keďže už stratil svoju obrannú funkciu, od 18. storočia pustol.

Najvyššie položený gotický palác, ktorý tvorí základ horného hradu, často prestavovali. Na dlhom úzkom vnútornom dvore boli rozmiestnené obytné budovy a na konci terasy na najvyššom mieste bol palác, zabezpečený neskôr trojhrannou vežou. Horný hrad sa zvažoval smerom od paláca k nádvoriu, ktoré uzatvárala veľká okrúhla bašta, chrániaca vstup do horného hradu. Pred ňou ležiace opevnené nádvorie lemovali obytné budovy na konci s okrúhlou strážnou vežou. Hrad bol dobre opevnený aj v renesancii.

WWW: www.hradsasov.pum.sk/

GPS: 48.5791 N, 18.9 E

Vložil: EMSI (13.09.2012)

Přidat vlastní fotky z výletu Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Výlet absolvoval EMSI dne 10.10.2010 - 90% jasno, beze srážek  bezvětří nebo vánek 15°C

Pekná príroda v okolí a skvelý výhľad do okolia.

Přejít na předchozí Přejít na novější
Zajímavosti v okolí

Zatím žádné - přidat vlastní zajímavost


Přejít na starší výlet Přejít na novější výlet
 

© TIPYNAVYLETY.NET - http://tipynavylety.net/vylety/336-hrad-sasov