Přihlaste se a využijte web naplno TIPYNAVYLETY.NET »

Výlety

 

Výlety » Hrad Červený kameňNápověda 

sk Bratislavský kraj - Častá

Hrady

Červený Kameň je hrad na Slovensku na juhovýchodnom svahu Malých Karpát neďaleko Modry nad obcou Častá.

a nádvorí dnešného hradu Červený Kameň stál už v polovici 13. storočia kamenný hrad, ktorý bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov, tiahnúcej sa od Bratislavy až po Žilinu. Tento pôvodný hrad zanikol v prvej polovici 16. storočia, keď jeho vtedajší majitelia, augsburskí podnikatelia Fuggerovci, vybudovali v rokoch 1535 - 1537 po jeho obvode novú pevnosť s ústredným štvorcovým dvorom a štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi skladovacími pivničnými priestormi.
Základom pevnosti bolo pôvodne iba juhozápadné obytné krídlo, v ktorého suteréne boli rozsiahle skladovacie priestory. Štyri nízke a široké bašty postavené na obranu pevnosti, boli prispôsobené vyspelej delostreleckej obrane systémom kazemát a strelných komôr s dômyselným riešením vetrania a odsávania dymu po výstreloch. Pevnosť dobudoval po roku 1588 jej nový majiteľ Mikuláš Pálfi dostavbou ďalších dvoch poschodových obytných krídel a jedného prízemného krídla na severozápade. Pevnosť sa tak stala zároveň honosným renesančným zámkom, ktorého obytné priestory zariadili umelecky vyspelým interiérom.
Neskoršie prestavby už iba zvyšovali reprezentačnosť rodového panského sídla. Aj keď bol hrad v nasledujúcich storočiach niekoľkokrát poškodený požiarom, Pálfiovci, ktorí boli jeho vlastníkmi až do druhej svetovej vojny, ho vždy opravili, takže sa nám dodnes zachoval vo svojej historickej podobe. Objekt dnes slúži ako múzeum nábytku.

Otevírací doba: http://www.hradcervenykamen.sk/?page=opening

WWW: www.hradcervenykamen.sk/

Vstupné: http://www.hradcervenykamen.sk/?page=prices

GPS: 48.3916 N, 17.3355 E

Vložil: EMSI (13.09.2012)

Přidat vlastní fotky z výletu Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Výlet absolvoval EMSI dne 09.09.2009 - 85% jasno, beze srážek  bezvětří nebo vánek 20°C

Jeden z mála zachovaných a rekonštruovaných hradov na Slovensku. V súčastnosti slúži ale skôr ako múzeum starožitného nábytku.

Přejít na předchozí Přejít na novější
Zajímavosti v okolí

Zatím žádné - přidat vlastní zajímavost


Přejít na starší výlet Přejít na novější výlet
 

© TIPYNAVYLETY.NET - http://tipynavylety.net/vylety/337-hrad-cerveny-kamen