Přihlaste se a využijte web naplno TIPYNAVYLETY.NET »

Výlety

 

Výlety » Súľovský hradNápověda 

sk Žilinský kraj - Súľov-Hradná

Zříceniny

Súľovský hrad (staršie názvy Rohach, Roháč) bol strážny hrad nachádzajúci sa v Súľovských skalách.

Vznikol v prvej tretine 15. storočia s cieľom ochrany neďalekej cesty. Spomína sa pomerne neskoro, až v roku 1470, keď kráľ Matej Korvín dovoľuje, aby sa z hrádku Roháč stal hrad. Z uvedeného vyplýva, že už pred rokom 1470 bolo na tomto mieste opevnené miesto, ktoré slúžilo k pozorovaniu a stráženiu okolia. Prvá prestavba sa dokončila práve v spomínanom roku 1470 a mohli ju ovplyvňovať talianski stavitelia.

V roku 1550 bol zničený požiarom, dočkal sa však opravy v pôvodnom rozsahu, pretože terén nedovoľoval hrad rozširovať a budovať prístavby. Neskoršie opravy a úpravy sa uskutočnili za Kataríny Bošániovej, avšak v roku 1703 vyjadruje Žigmund Sirmiensis-Súľovský rozhorčenie nad stavom budov hradu.

Ešte v roku 1730 sa na hrade zdržiavalo vojsko a hrad ako tak plnil funkciu. Nutná oprava hradu sa kvôli nezhodám členov rodu Sirmiensis nekonala, snáď aj preto, že obývali pohodlné kaštiele v obci. V roku 1739 sa ešte jednému z členov rodu určuje bývanie a kuchyňa na hrade a v areáli má bývať aj strážnik a hájnik v jednej osobe. Neskôr (1752-1759) si členovia rodu odniesli svoje podiely majetku - ostalo len najnutnejšie zariadenie a na hrade tak odvtedy nikto nebýval. Hrad prestal byť strážený v roku 1780 a viac sa oň nikto nestaral. Zemetrasenie v roku 1858 (súpis pamiatok uvádza nesprávne 1763) objekt ťažko poškodilo, odvtedy už nebol opravený a postupne chátral. Medzitým ešte hrad vyhorel a dnes z neho zostali len fragmenty muriva nalepené na skalách.

WWW: www.sulov-hradna.sk/…/

GPS: 49.1742 N, 18.5831 E

Vložil: EMSI (14.09.2012)

Přidat vlastní fotky z výletu Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Výlet absolvoval EMSI dne 14.05.2012 - 85% jasno, beze srážek  bezvětří nebo vánek 20°C

Súľovský hrad sa nachádza v zlepencových skalách nad obcou Súľov. Najkratšie cesty na hrad vedú od chaty Súľov kde je zastávka autobusu z Bytče. Pri rázcestníku najmä cez leto predáva jedna pani pohľadnice a sprievodcov Súľovskými vrchmi. Ak si zakúpite sprievodcu náučným chodníkom tak môžete vyraziť po ňom.

Přejít na předchozí Přejít na novější
Zajímavosti v okolí
Náhled Výlet Kategorie Spokojenost
Rybárská bašta Rajecké TepliceRybárská bašta Rajecké Teplice

cz Rajecké Teplice

Žilinský kraj

Parky70%
Rájecké TepliceRájecké Teplice

cz Rájecké Teplice

Žilinský kraj

Lázně95%
Lietavský hradLietavský hrad

sk Lietava

Žilinský kraj

Zříceniny75%
SkalkySkalky

sk Rajecké Teplice

Žilinský kraj

Naučné stezky80%
Hričovský hradHričovský hrad

sk Hričovské Podhradie

Žilinský kraj

Zříceniny85%

Přejít na starší výlet Přejít na novější výlet
 

© TIPYNAVYLETY.NET - http://tipynavylety.net/vylety/342-su%EF%BF%BD%EF%BF%BDovsky-hrad