Přihlaste se a využijte web naplno TIPYNAVYLETY.NET »

Výlety

 

Výlety » Pomník I.D.DibrovaNápověda 

sk Trenčínský kraj - Stará Turá (časť Topolecká)

Památníky

15. a 16. septembra 1944 pri Martine vysadili 21 člennú paradesantnú posádku ako jednu z mnohých, zo špeciálnej školy Ukrajinského štábu partizánskeho hnutia (USPH) v Sviatošine pri Kyjeve, kde sa pripravovali organizátori partizánskeho hnutia na Slovensku. Paradoxom je, ze Červená armáda vôbec nemala informácie o už prebiehajúcom domácom odboji, zloženého prevažne z radov dobrovoľných občanov, ktorý už fungoval na kvalitne organizovanom systéme .

Preto sa po výsadku na Slovensku tieto skupiny začali združovať do väčších celkov. Posádka, o ktorej píšem, mala za úlohu obsadiť oblasť „západne od Trenčína za Váhom“. Velil jej pplk. Ilja Danilovič Dibrova.

Velitelia miestnych dobrovoľných partizánskych oddielov Miloš Uher a Ján Repta súhlasili so začlenením do zväzku, ktorý dostal názov Zjednotená partizánska brigáda na západnom Slovensku. USPH v Kyjeve po začlenení ďalších oddielov 9. októbra 1944 brigádu odsúhlasil a premenoval ju na Druhu Stalinovu partizánsku brigádu (taktiež Druha čs. partizánska brigáda J. V. Stalina). Za dočasné sídlo štábu brigády bola vybraná osada Hlavina.

Po nočnej „operácii Stará Tura“, kedy oddiel Hurban, vedený Milošom Uhrom, napadol nemeckú posádku sídliacu v meštianskej skole v Starej Turej (následne čoho pomstychtiví Nemci vypálili osadu Nárcie).

Začalo sa hromadné združovanie nemeckých vojakov a partizáni sa proti obrovskej presile začali sťahovať do hôr, konkrétne na bošácke kopanice Španie, kótu 685. V Hlavine sa k nim pridal aj štáb velenia brigády. Pochod bol za temnej noci, horami plnými nástrah. Za brieždenia sa partizáni dostali na slovensko-moravské hranice.

Tu, na úpätí kopca Čupec (819 m.n.m.) sa to stalo. Počnúc komunistickou propagandou, končiac rôznymi povojnovými publikáciami, ktoré chceli tomuto hrdinovi vtlačiť punc (temer) neohrozeného bojovníka, vyhlasovali, že Dibrova padol v hrdinskom a dlhotrvajúcom boji, prestrelke, ktorá sa spustila pod kopcom Čupec. Doteraz sú tieto detaily opradene závojom tajomstva, no na základe autentických výpovedí zúčastnených sa jednalo o nemeckého odstreľovača ktorému napomáhal gestapácky konfident.

Toto sa stalo 13. októbra 1944.
Gestapácky konfident s krycím číslom Z 149 bol po vojne súdený v Uherskom Hradišti a rozsudok smrti nad nim bol vykonany.
Partizáni dočasne pochovali Dibrovu 16. októbra 1944 na južnom okraji lesa nad kopanicou Španie. Po vojne boli jeho telesne pozostatky prevezené do Alexandrie na Ukrajine. I. D. Dibrova bol in memoriam povýšený na generála.

Vzdajme hold a uctime si pamiatku jedného z odvážnych hrdinov, ktorý polozili život za našu slobodu, z ktorej prebytku si niekedy ani neuvedomujeme jej obrovskú hodnotu.

GPS: 48.853379 N, 17.630267 E

Vložil: EMSI (12.05.2013)

Přidat vlastní fotky z výletu Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Výlet absolvoval EMSI dne 11.05.2013 - 65% oblačno, dešťové přeháňky  bezvětří nebo vánek 19°C

Cesta okolo tohoto pamätníka je súčasťou trasy turistického pochodu Podjavorinská 50.

Přejít na předchozí Přejít na novější
Zajímavosti v okolí
Náhled Výlet Kategorie Spokojenost
NárcieNárcie

sk Stará Turá (časť Topolecká)

Trenčínský kraj

Památníky55%
Moravské sklárny KvětnáMoravské sklárny Květná

cz Květná-Strání

Zlínský kraj

Unikátní stavby90%
Rozhľadňa HrajkyRozhľadňa Hrajky

sk Turá Lúka

Trenčínský kraj

Rozhledny45%
Vodná nádrž DubníkVodná nádrž Dubník

sk Stará Turá

Trenčínský kraj

Přehrady55%
Bunker vo Vetešovom jarkuBunker vo Vetešovom jarku

sk Stará Turá (časť Topolecká)

Trenčínský kraj

Vojenské stavby80%

Přejít na starší výlet Přejít na novější výlet
 

© TIPYNAVYLETY.NET - http://tipynavylety.net/vylety/414-pomnik-iddibrova