Přihlaste se a využijte web naplno TIPYNAVYLETY.NET »

Zábava

 

Zábava » TV pořady 

Odkazy na zajímavé pořady z televizního vysílání, které se zabývaly tématikou našeho webu
 

Toulavá kamera - Svíčky z Rokytníku - 18.12.11 - Česká televize
Svíčky ze včelího vosku znali už staří Egypťané. Dlouho byl ale tento výrobek velkou vzácností, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší. V našich časech si specifickou vůni a uklidňující kouzlo mihotavého plamínku dopřáváme hlavně ve svátečních chvílích, ke kterým patří také Vánoce.

Toulavá kamera - Vánoční zvyky v podhůří Jizerských hor - 18.12.11 - Česká televize
Vánoční svátky i období před nimi provázela v časech našich předků celá řada zvyků. S přípravami se začalo už po svátku svatého Martina. Jak přípravy probíhaly v podhůří Jizerských hor, to nám prozradí výstava, kterou Muzeum Českého ráje připravilo na Dlaskově statku v Dolánkách.

Toulavá kamera - Ozdoby ze Vsetína - 18.12.11 - Česká televize
Foukané vánoční ozdoby ze Vsetína zdobí stromečky nejen u nás, ale třeba také ve Finsku, Dánsku a dokonce i za velkou louží. Jako první se do jejich výroby pustil na počátku dvacátých let minulého století sklář Ludvík Ondra, v polovině století ho pak následovalo výrobní dužstvo IRISA.

Toulavá kamera - Ozdoby ze šustí - 18.12.11 - Česká televize
Kukuřičné šustí sloužívalo našim předkům nejdřív jako podestýlka ve stáji, později se z něj pak začaly vyrábět různé předměty denní potřeby, například ošatky. Dnes z něj vznikají také různé ozdoby nebo figurky. Jednou z nejznámějších výrobkyň je Jana Jarkovská z východočeského Štěnkova.

Toulavá kamera - Příbramští betlémáři - 18.12.11 - Česká televize
Betlémy k vánocům patří neodmyslitelně. Zdobí velká prostranství, kostely, ale i domácnosti. My se tentokrát vypravíme na Příbramsko, abychom se dozvěděli, co je typické pro tamní ztvárnění vánočního příběhu.

Toulavá kamera - Třeboňský kapr - 18.12.11 - Česká televize
Pokud zrovna nepatříte k odpůrcům rybích pokrmů, nebude asi ani na vašem vánočním stole chybět tradiční český kapr. Přidáme k němu pár zajímavých informací o tom, jak se k nám dostal a kdy se začal objevovat na stole smažený.

Toulavá kamera - Horní Štěpanice - 11.12.11 - Česká televize
Už jedni z prvních obyvatel západních Krkonoš se usadili v Horních Štěpanicích. To bylo někdy ve třináctém století a hned na přelomu století třináctého a čtrnáctého tu vyrostl hrad. Dlouho patřil pánům z rodu Valdštejnů.

Toulavá kamera - Liběchov a Želízy - 11.12.11 - Česká televize
Barokní zámek patří k ozdobám Liběchova na Mělnicku. My si samozřejmě připomeneme, že jeho podoba je dílem slavného architekta Františka Maxmiliána Kaňky a výzdoba v zahradě zase prací Matyáše Bernarda Brauna. Zajímat se ale budeme hlavně o díla sochaře Václava Levého.

Toulavá kamera - Vánoční ozdoby z Vizovic - 11.12.11 - Česká televize
Vytvořit návrhy na vánoční ozdoby není jen tak. Evropská asociace dekoratérů stanoví barevnost a takzvaná klíčová slova. A pak už přijde na řadu fantazie tvůrce a samozřejmě také šikovné ruce malířek. Ve Vizovicích si na už tradiční výstavě vánočních ozdob prohlédneme ty, které navrhla Iva Mynářová.

Toulavá kamera - Betlémář Jaroslav Beneš - 11.12.11 - Česká televize
Betlémů jsme si za léta našeho toulání stačili v předvánočním období prohlédnout celou řadu. Ten, který jsme objevili v Lošticích na Olomoucku u řezbáře Jaroslava Beneše, se ale od těch tradičních přece jen dost liší.

Toulavá kamera - Muzeum betlémů a podmalby - 11.12.11 - Česká televize
Betlémy patří k Vánocům naprosto neodmyslitelně. Paní Svatavě Vizinové učarovaly natolik, že se pustila do jejich sbírání. Dnes se může pochlubit takřka tisícovkou kousků. Většina z nich je z papíru a pochází z našich krajů.

Toulavá kamera - Příběh Českého Krumlova - 04.12.11 - Česká televize
Český Krumlov proslavil především rozlehlý hrad a zámek, který je rozlohou po Pražském hradě druhým největším u nás. Zajímavé je ale i město pod ním. V místním regionálním muzeu je do konce roku k vidění výstava, která přibližuje jeho historii, časy úspěšné i smutnější.

Toulavá kamera - Lesní park Bezděz - 04.12.11 - Česká televize
Okolí Hradčan v Ralské pahorkatině bylo dlouhá léta uzavřeným vojenským prostorem, o jehož návštěvě mohli běžní turisté jen snít. V posledních letech ale tamní krajina zase nabízí všechny své krásy turistům pěším i těm na kolech.

Toulavá kamera - Železné hory - 04.12.11 - Česká televize
Modrý safír, korund, citrín nebo české granáty ve špičkové, drahokamové kvalitě. To všechno dokázal za dvacet let objevit v Železných horách amatérský mineralog Miloš Chaloupka. Hory, které se rozkládají na šesti stovkách čtverečních kilometrů a jsou výběžkem Českomoravské vrchoviny, jsou totiž pro mineralogy hotovým rájem.

Toulavá kamera - Řezbářka Olga Široká - 04.12.11 - Česká televize
Atmosféru blížících se Vánoc nám navodí návštěva u řezbářky Olgy Široké v Seči na Chrudimsku. Projdeme se s ní po okolí a porozhlédneme se po vhodném dřevě. Najraději má lipové, které je poměrně měkké a dobře se z něj vyřezává.

Toulavá kamera - Lužické hory - 27.11.11 - Česká televize
Do Lužických hor se tentokrát vypravíme za mezinárodní naučnou stezkou, která byla v rámci spolupráce našich a německých ochránců přírody vybudována v roce 2001. Zavede nás na několik zajímavých míst u nás i za hranicemi.

Toulavá kamera - Muzeum motocyklů v Lesné - 27.11.11 - Česká televize
Vůně benzínu a burácení motorů nás, obrazně řečeno, čeká v 1. českém muzeu motocyklů v Lesné nedaleko Vranova nad Dyjí. Vybudoval ho Pavel Holcmann, který si motorky oblíbil už jako kluk. V jeho sbírce převažují stroje značky JAWA.

Toulavá kamera - Horní Bříza - 27.11.11 - Česká televize
Keramické závody v Horní Bříze proměnily na konci devatenáctého století malou obec v průmyslové město. Továrna Johanna Fitze ovládla keramický trh. Rodily se v ní komíny, střešní tašky, kanalizační či hospodářská kamenina, ale také dlažba nebo kachle.

Toulavá kamera - Mlýn Dřevíček - 27.11.11 - Česká televize
Mlýn Dřevíček stojí u Velkého Dřevíče na Náchodsku už skoro sto let. Původní dvě stě let starou roubenku s kolem si před koncem první světové války koupil mlynář Ladislav Baudyš, který ji společně s kamarády přestavěl na moderní mlýn.

Toulavá kamera - Hrady Českého středohoří - 20.11.11 - Česká televize
V Českém středohoří najdeme nejen krásnou přírodu, ale také velké množství zřícenin středověkých hradů. Dochovalo se jich tu tolik, že se oblasti někdy dokonce říká Země hradních zřícenin.

Toulavá kamera - Kojákovice - 20.11.11 - Česká televize
V muzeích se můžeme dozvědět ledacos zajímavého. To, které zřídili v jihočeských Kojákovicích, například přibližuje dobu, kdy řada místních rodin opustila rodnou zemi a vypravila se do Ameriky.

Toulavá kamera - Dolní Kounice - 20.11.11 - Česká televize
Dolní Kounice, které navštívíme na jihu Moravy, jsou prý co do koncentrace památek ve svém katastru druhé v pořadí hned za Českým Krumlovem. Mohou se pochlubit zámkem, několika kostely, synagogou a dokonce i klášterem.

Toulavá kamera - Pohádková stezka v Malé Úpě - 20.11.11 - Česká televize
Malá Úpa v Krkonoších láká turisty nejen v zimním období. Rodiny s dětmi určitě zaujme pohádková stezka, po které se vypravíme i my. Nejprve se zastavíme v malém muzeu v Informačním centru Horní Malé Úpy.

Toulavá kamera - Hruboskalsko - 20.11.11 - Česká televize
Ještě jednou se vypravíme na Hruboskalsko. Tentokrát bude naším cílem arboretum Bukovina. V místech, kde kdysi stávala stejnojmenná vesnice, ho nechali vybudovat majitelé zámku Hrubá Skála, šlechtický rod Aehrenthalů.

Toulavá kamera - Morávka - 13.11.11 - Česká televize
Obec Morávka v Beskydech najdete podél toku stejnojmenné řeky. Ještě před sto lety tu žily čtyři tisícovky obyvatel, dnes se jejich počet ztenčil na čtvrtinu. My si ale budeme užívat krás zdejší přírody.

Toulavá kamera - Muzeum alchymistů a mágů - 13.11.11 - Česká televize
Rájem pro všechny milovníky tajemna se určitě stane Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy, které bylo nedávno otevřeno na Jánském vršku v Praze. A ne náhodou v domě, kde před staletími žil slavný alchymista Edward Kelley.

Toulavá kamera - Vladař - 13.11.11 - Česká televize
Vrch Vladař nedaleko Žlutic na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje patří k nejkrásnějším stolovým horám. Je ale také místem s dlouhou historií. Poprvé se na něm naši předci usídlili praveděpodobně už půl tisíciletí před naším letopočtem.

Toulavá kamera - Muzeum výpočetní techniky - 13.11.11 - Česká televize
Chtěli byste zavzpomínat na časy, kdy počítačové systémy plnily velké sály? Pak se s námi vypravte do prvního muzea výpočetní techniky. Najdeme ho v kulturním době v Hosticích u Rudy nad Moravou na Šumpersku.

Toulavá kamera - Vrbice - 13.11.11 - Česká televize
Vrbice je jednou z mnoha malebných vinařských vesniček na jihu Moravy. Nepřehlédnutelná je už zdáli zejména díky své dominantě, kostelu sv.Jiljí, který vyrostl na počátku 20. století na vrchu Stráž. Samotná obec vznikla v časech Přemysla Otakara I., který tu nechal zřídit strážní hlídku na ochranu okolních vinařských vesniček.

Toulavá kamera - Obří důl - 13.11.11 - Česká televize
Časy, kdy Krkonoším vládly ledovce, si připomeneme při procházce po naučné stezce, která nás provede z Pece pod Sněžkou Obřím dolem a kolem bývalé Obří boudy a kolem boudy Luční nás do horského střediska zase vrátí.

Toulavá kamera - Hrad Valdštejn - 06.11.11 - Česká televize
Hrad Valdštejn patří k nekrásnějším v Českém ráji. Založen byl kolem roku 1260 pány z rodu Markvarticů, kteří byli předky Valdštejnů. Ti si pak dokonce své rodové jméno zvolili právě podle tohoto sídla. Hrad se vypínal na třech skalách propojených dřevěnými mosty.

Toulavá kamera - Rejvíz - 06.11.11 - Česká televize
Rejvíz patří k nemalebnějším koutům Jeseníků. Původní název zněl Reihwiesen a značil místo plné luk. Dnes obec, která je nejvýše položená ve Slezsku, obklopuje rozlehlé rašeliniště. Naši procházku začneme ve "Starém" Rejvízu, kde první dům vyrostl už v druhé polovině osmnáctého století, ale většina jich pochází ze století devatenáctého.

Toulavá kamera - Muzeum dřevěného porculánu - 06.11.11 - Česká televize
Držkovou na Zlínsku ani okolní obce příroda neobdařila příliš úrodnou půdou. Dokonce se říkalo, že tady končí chleba a začíná kamení. Lidé tu proto rozhodně neměli na rozdávání a museli vymýšlet, jak získat všechno potřebné co nejlevněji. Naučili se proto vyrábět nejrůznější náčiní a nářadí ze dřeva.

Toulavá kamera - Japonská zahrada - 06.11.11 - Česká televize
Japonské zahrady jsou u nás poměrně vzácné. My jsme jednu objevili v Budyni nad Ohří. Před pětatřiceti lety ji založil pan Jan Svoboda. Před několika lety se dokonce porozhlédl po inspiraci v oblasti kolem Tokia a ve středním Japonsku.

Toulavá kamera - Huťská hora - 06.11.11 - Česká televize
Na jedné straně Kašperské Hory a také hrad Kašperk, na druhé pak chladné kvildské pláně. To všechno najdeme v sousedství Huťské hory. Vypíná se sice do nadmořské výšky bezmála dvanácti set metrů, ale pozvolně stoupající svahy vůbec nepřipomínají, jak vysoko se vydáváte.

Toulavá kamera - Větrný mlýn v Ruprechtově - 30.10.11 - Česká televize
Tento větrný mlýn v je mezi větřáky opravdovou raritou. Jeho vrchol nezdobí tradiční kolo s lopatkami, ale Halladayova turbína, která se na žádném jiném větrném mlýně na světě nedochovala.

Toulavá kamera - Z Jablonného v Podještědí na Ojvín - 30.10.11 - Česká televize
Lužické hory nabízejí celou řadu zajímavostí, které můžete prozkoumat i ze sedla bicyklu. My vám nabídneme jeden zajímavý výlet. Začneme v Jablonném v Podještědí, které bývalo kdysi významným centrem na obchodní stezce z Prahy do Žitavy.

Toulavá kamera - Přeštický kostel - 30.10.11 - Česká televize
Přeštice na Klatovsku se pyšní neobvykle velkým kostelem. Jeho stavbu vedl samotný Kilián Ignác Dientzenhofer, i když ji nestihl dokončit. My vám vysvětlíme, jak malé městečko k tak velkému chrámu přišlo.

Toulavá kamera - Pseudokrasový podzemní systém - 30.10.11 - Česká televize
Prozkoumat všechny krásy Českého ráje by zabralo spoustu času. Tentokrát vás zavedeme do Vazoveckého údolí, kde najdeme takzvaný Ondříkovský pseudokrasový podzemní systém.

Toulavá kamera - Hruboskalsko - 23.10.11 - Česká televize
Český ráj patří od roku 1995 ke geoparkům UNESCO. Jeho přírodní krásy obdivují turisté z celého světa. K významným lokalitám patří přírodní rezervace Hruboskalsko, kam se tentokrát společně vypravíme. Prohlédneme si skalní město Dračí skály a hlavně zámek Hrubá Skála.

Toulavá kamera - Expozice na tvrzi Žumberk - 23.10.11 - Česká televize
Rybníky proslulo asi nejvíc Třeboňsko, my vám ale ukážeme, že i na sousedním Novohradsku zanechali páni z Rožmberka velké poklady. Rybniční soustavu i v téhle oblasti budoval jejich věrný rybníkář, slavný Jakub Krčín a propojil ji obdobou Zlaté stoky – Chlupatým potokem.

Toulavá kamera - Arboretum Nový Dvůr - 23.10.11 - Česká televize
V arboretu Nový Dvůr na Opavsku najdeme na sedm tisíc druhů exotických dřevin. Mezi nejvzácnější tu patří velmi staré exempláře Zmarličníku japonského. Ten se na podzim pyšní pestrými barvami, ale také tím, že jeho opadané listí voní po jahodách.

Toulavá kamera - Rychlebské stezky - 23.10.11 - Česká televize
Rychlebské stezky na Jesenicku přilákaly za loňský rok přes deset tisíc návštěvníků a zájem pořád roste. I proto se také neustále rozšiřuje nabídka. Na horském kole si tu do divoké přírody mohou po upravených loveckých chodníčcích vyrazit zkušení i méně zdatní bikeři

Toulavá kamera - Poutní cesta z Police nad Metují - 23.10.11 - Česká televize
Kroky poutníků ze severovýchodních Čech několik stovek let často mířívaly k soše Panny Marie Vambeřické. Poutní cestu vedoucí z Police nad Metují do Vambeřic, dřív slezských, dnes polských lemuje celý soubor plastik, které jsou chráněnou kulturně historickou památkou.

Toulavá kamera - Zámek Spálené Poříčí - 16.10.11 - Česká televize
Zámek Spálené Poříčí

Toulavá kamera - Mohelno - 16.10.11 - Česká televize
Mohelno

Toulavá kamera - Žampach - 16.10.11 - Česká televize
Žampach

Toulavá kamera - Šlákhamr v Hamrech nad Sázavou - 09.10.11 - Česká televize
Šlákhamr v Hamrech nad Sázavou

Toulavá kamera - Kounovské řady - 09.10.11 - Česká televize
Kounovské řady

Toulavá kamera - ZOO Vyškov - 09.10.11 - Česká televize
ZOO Vyškov

Toulavá kamera - Hrad Orlík - 02.10.11 - Česká televize
Orlík, to není jen rozlehlé šlechtické sídlo nad Vltavou. Ale také zřícenina hradu na Vysočině. A právě tu si společně prohlédneme.

Toulavá kamera - Parník Vltava - 02.10.11 - Česká televize
Plavba po Vltavě patří k oblíbeným zábavám turistů, kteří zavítají do Prahy. Z neobvyklého úhlu si mohou prohlédnout ty nejvýznamnější pamětihodnosti. Největšími pamětníky jsou mezi loďmi dva historické parníky – Vyšehrad a Vltava.

Toulavá kamera - Kynžvartské kyselky - 02.10.11 - Česká televize
O budování lázeňské tradice v Kynžvartu na západě Čech se zasloužili především zdejší páni z rodu Metternichů – slavný kancléř a pak jeho syn Richard.

Toulavá kamera - ZOO Tábor-Větrovy - 02.10.11 - Česká televize
V Táboře - Větrovech jsme před časem navštívili ranč. Tentokrát se tam vypravíme za zoologickou zahradou. Právo takhle nazvat svůj Zoopark získal pan Libor Hrubý nedávno a splnil se mu tím jeho klukovský sen.

Toulavá kamera - Slezská Harta - 02.10.11 - Česká televize
K nejmladším lákadům severu Moravy patří přehrada Slezská Harta u Bruntálu. Vybudována byla v roce 1997 a šestnáct let se měla napouštět. Jenže přišly dvě povodně a plná byla za dva roky.

Toulavá kamera - Staroměstské pevnostní oblasti - 02.10.11 - Česká televize
Zajímavou naučnou stezku najdeme v okolí Starého Města pod Sněžníkem. V oblasti převládalo německé obyvatelstvo, což se pak projevilo v období před druhou světovou válkou. Tehdy tu vyrostlo bezmála pět desítek objektů, které měly sloužit k obraně naší země.

Toulavá kamera - Zámek Kratochvíle - 25.09.11 - Česká televize
Jihočeský zámek Kratochvíle patří k památkám, které po sobě zanechal slavný rod pánů Rožmberků. Inspirován svými cestami po Itálii si tohle letní sídlo nechal vybudovat nejznámější člen rodu - Vilém.

Toulavá kamera - Karlovarský přístav - 25.09.11 - Česká televize
Karlovarské léčivé prameny zná nejspíš každý z nás. Málokdo ale ví, že slavné lázeňské město mívalo kdysi také přístav. A dokonce inspirovalo jednu ze saských plavebních společností k pojmenování parníku.

Toulavá kamera - Muzeum voskových figurín - 25.09.11 - Česká televize
K vytvoření prvního muzea voskových figurin v Praze inspirovala před lety Zdeňka Kočíka návštěva Amsterdamu a později ještě Paříže. Letos otevřel už čtvrté. Figuríny chtěl kdysi zakoupit, ale nebyly na prodej, tak se musel pustit do výroby vlastních.

Toulavá kamera - Zubrnická lokálka - 25.09.11 - Česká televize
Máte rádi pohled do krásné krajiny z oken starého vláčku? Pak se s námi vypravte na trať staré zubrnické lokálky. Nejprve sloužívala k přepravě surovin a zboží v těžkých horských oblastech, po válce ale většina továren podél trati skončila a na železnici se vydávali spíš milovníci zdejší krajiny.

Toulavá kamera - Husitské muzeum v Táboře - 25.09.11 - Česká televize
Za dávnou historií se vypravíme do Tábora. A pokud předpokládáte, že to bude historie husitská, nemýlíte se. Prohlédneme si novou expozici Husitského muzea, která dokáže zaujmout nejen dospělé milovníky dějin, ale také děti.

Toulavá kamera - Naučná cyklostezka po Strážnicku - 25.09.11 - Česká televize
Na kole se tentokrát projedeme v okolí Strážnice. Nasedneme ve Tvarožné Lhotě, kterou proslavily hlavně oskoruše, tedy stromy, které jsou na Slovácku doma a v téhle obci mají dokonce své muzeum.

Toulavá kamera - Tichá Orlice - 18.09.11 - Česká televize
Tichá Orlice

Toulavá kamera - Uhelné safari - 18.09.11 - Česká televize
Uhelné safari

Toulavá kamera - Kutnou Horou na kole - 18.09.11 - Česká televize
Kutnou Horou na kole

Toulavá kamera - Vrčeňský mlýn - 18.09.11 - Česká televize
Vrčeňský mlýn

Toulavá kamera - Ledeč nad Sázavou - 11.09.11 - Česká televize
Do Ledče nad Sázavou před desítkami let zamířil vlakem z Prahy se svým přítelem malířem Panuškou Jaroslav Hašek. Usadil se v nedaleké Lipnici a tenhle kraj si zamiloval. My vám ukážeme, čím může zaujmout přímo Ledeč.

Toulavá kamera - Arboretum Paseka - 11.09.11 - Česká televize
Dřeviny z nejrůznějších koutů světa, ale také trvalky nebo skalničky. Dohromady víc než tři tisíce druhů rostlin vítá návštěvníky v arboretu u obce Paseka nedaleko Šternberka.

Toulavá kamera - Cyklostezka kolem Borovan - 11.09.11 - Česká televize
Městečko Borovany jsme si už společně prohlédli. Dnes se v sedle kola vydáme do jeho okolí. A protože Borovany proslavily borůvky a Borůvkobraní, nemůže být symbolem nové cyklostezky nic jiného než bicykl ve tvaru dvou borůvek.

Toulavá kamera - Hracholusky - 04.09.11 - Česká televize
Hracholusky jsou pro obyvatele Plzně tím samým, čím pro Pražany Slapy. Oblíbené místo k odpočinku i sportovnímu vyžití. Už před lety je objevili trampové. K nim se později přidali chataři a dnes podél vody najdeme i řadu kempů.

Toulavá kamera - Stezka Dolní Počernice - 04.09.11 - Česká televize
Dolní Počernice jsou sice součástí hlavního města, ale přesto vám při jejich prohlídce nabídneme hned několik míst, které vám nechají na ruch velkoměsta zapomenout a zavedou vás do dávných časů.

Toulavá kamera - Národní park Podyjí - 04.09.11 - Česká televize
Středověký hrad Hardegg s jediným muzeem na světě věnovaným císaři Maxmiliánovi Mexickému, o něco mladší zámek Reigersburg, ale také turisty vyhledávaná vinice Šobes. To všechno a samozřejmě i další místa můžete najít v národním parku Podyjí.

Toulavá kamera - Borovany - 04.09.11 - Česká televize
Borovany na jihu Čech se mohou pochlubit dlouhou historií. První zmínka o nich pochází už z 12. století a mezi místními pány bychom našli Vítkovce, pány z Landštejna i Rožmberky. Nejvýznamější byl ale Petr z Lindy.

Toulavá kamera - Hejnice - 28.08.11 - Česká televize
O Hejnicích v Jizerských horách bychom se v historických pramenech poprvé dočetli v souvislosti s rokem 1211. Založení dnešního města je spojeno s vybudováním dřevěné kapličky, která vyrostla jako poděkování chudého řemeslníka za zázračné uzdravení jeho rodiny.

Toulavá kamera - Vodáci na Vltavě - 28.08.11 - Česká televize
K vodáky hojně vyhledávaným řekám patří Vltava. U Vyššího Brodu spouští své lodě na hladinu mnozí milovníci putování po vodě. Pokud patříte mezi ně, nabídneme vám nejen krásnou plavbu, ale také několik možností k zastavení a poznávání zajímavostí na březích.

Toulavá kamera - Zlaté Hory - 21.08.11 - Česká televize
Zlaté Hory na Jesenicku a jejich okolí kdysi oplývaly bohatstvím takřka pohádkovým. Rýžovalo se tu totiž zlato. Údolím ztracených štol se po naučné stezce vypravíme do míst, kde se dřív vzácná ruda nacházela a taky zpracovávala.

Toulavá kamera - Plavba Ratibořickým údolím - 21.08.11 - Česká televize
Božena Němcová sotva mohla tušit, jak oblíbeným místem se stane Babiččino údolí. Láká k výletům turisty i cyklisty a zajímavým cílem je i pro vodáky. Ti mohou vyrazit na řeku Úpu, která má dostatek vody vždycky už od jara díky tání.

Toulavá kamera - Nová Hůrka - 14.08.11 - Česká televize
Při našem toulání po Šumavě tentokrát zavítáme k Nové Hůrce. V téhle pohraniční oblasti kdysi žili králováci, kteří ji střežili. Podléhali přímo králi a mohli si užívat řady výsad.

Toulavá kamera - Plzeňská botanická zahrada - 14.08.11 - Česká televize
Na Madagaskar nebo třeba na Rodriguézův ostrov se můžeme přenést při procházce plzeňskou botanickou zahradou. Konkrétně můžeme poznat rostliny, které jsou tam doma.

Toulavá kamera - Z Kynžvartu na Panský vrch - 07.08.11 - Česká televize
Výlet na kole, který podnikneme z Kynžvartu směrem k Panskému vrchu, bude zdravý dvojnásob. Jednak si na čerstvém vzduchu protáhneme těla a pak ochutnáme hned několik pramenů minerálních vod.

Toulavá kamera - Lannova loděnice - 07.08.11 - Česká televize
Lannova loděnice v Českých Budějovicích připomíná rodinu Lannovu a také časy, kdy se tu ve velkém stavěly lodě. Lannovi přišli do Českých Budějovic někdy v 17. století od Salzburgu. Nejvýznamnějších zástupcem rodiny byl Vojtěch Lanna, který žil ve století devatenáctém.

Toulavá kamera - Údolí Doubravy - 07.08.11 - Česká televize
Údolí řeky Doubravy u Chotěboře je rájem pro ty turisty, kteří milují náročnější terén. Rodiny s kočárky by cestu asi brzy vzdaly. My jsme se ale s kamerou odvážili, a tak vám můžeme zprostředkovat krásy krajiny. Průvodcem nám byly cedule naučné stezky.

Toulavá kamera - Litovel - 07.08.11 - Česká televize
Litovel bývá nazývána hanáckými Benátkami. Tušíte proč? Protože byla vybudována hned na sedmi ramenech řeky Moravy, která dokonce vytvořila neobvyklé městské opevnění. Litovel byla založena králem Přemyslem Otakarem II. jako město královské.

Toulavá kamera - Babí lom - 31.07.11 - Česká televize
Vrchol Babího lomu v Adamovské vrchovině začal lákat turisty už koncem 19. století. A tehdy na něm také vyrostla rozhledna. Vlastně hned dvě, jedna také trochu stranou na hřebeni. Za první republiky začaly ale chátrat a zdálo se, že krásný výhled z nich bude zapomenut.

Toulavá kamera - Čertí muzeum - 31.07.11 - Česká televize
Do nefalšovaného pekla vás pozveme v Úštěku. Zdejší Čertí muzeum v podzemních chodbách vytesaných do skály je unikátem nejen u nás, ale i v celé střední Evropě.

Toulavá kamera - Zámek Žinkovy - 31.07.11 - Česká televize
Zámek Žinkovy zatím není veřejnosti běžně přístupný. Otevřen bude v rámci Dnů evropského dědictví a my vám ukážeme, na co se při návštěvě můžete těšit. Do přestavby investoval na konci 19. století Karel Wesselý celý milion korun a pozval si na ni vídeňské architekty.

Toulavá kamera - Jezerní slať - 31.07.11 - Česká televize
Přírodního bohatství Jezerní slatě mezi Kvildou a Horskou Kvildou si cenili už Schwarzenberkové, kteří část rašeliniště chránili. Dnešní rozloha chráněného území je podstatně větší, přes 100 hektarů, a ukrývá celou řadu zajímavostí.

Toulavá kamera - Mirošov - 24.07.11 - Česká televize
Na Rokycansku, na okraji brdských lesů, najdeme městečko Mirošov. Do poloviny minulého století bylo známé hlavně díky těžbě černého uhlí nazývaného pro svou kvalitu černým diamantem. Dnes je především cílem turistů.

Toulavá kamera - Cyklostezka Babylon Furth - 24.07.11 - Česká televize
V sedle bicyklu se vydáme do Babylonu. Do toho na západě Čech. Dřív se obci říkalo Pařezov a rybníkům u ní Pařezovské. Zhruba před sto lety byl jeden z nich vypuštěn a už zanedlouho se ten, který zbyl, stal oblíbeným místem pro odpočinek a rekreaci.

Toulavá kamera - Cyklostezka Babylon Furth - 24.07.11 - Česká televize
V sedle bicyklu se vydáme do Babylonu. Do toho na západě Čech. Dřív se obci říkalo Pařezov a rybníkům u ní Pařezovské. Zhruba před sto lety byl jeden z nich vypuštěn a už zanedlouho se ten, který zbyl, stal oblíbeným místem pro odpočinek a rekreaci.

Toulavá kamera - Třemšínsko - 24.07.11 - Česká televize
Víte, jak vznikl název vrchu Třemšín? Podle pověsti stojí za jeho zrodem tři zlaté pruty ukryté ve studni. Tři pruty neboli tři šíny a název byl na světě. Ty pruty se prý mimochodem dodnes nikomu ze studny, která zbyla na vrcholku Třemšína po starém hradu, nepodařilo odnést.

Toulavá kamera - Sirné prameny - 24.07.11 - Česká televize
Na jihovýchodě Moravy najdeme nejen krásnou přírodu, ale také řadu sirných pramenů. Místní jim říkají všelijak – například smraďavky nebo vejcůvky. Kdo někdy k takovému prameni přivoněl, ví proč. Zápach po zkažených vejcích se umí táhnout hodně daleko.

Toulavá kamera - Zámek Chotěboř - 17.07.11 - Česká televize
Nejznámějším místem v Chotěboři je zámek. Vystavět ho nechal hrabě Leopold Kinský a za tři staletí své existence byl sídlem řady zámeckých pánů. Nejdéle tu pobyli Dobřenští z Dobřenic, kterým panství patřilo od roku 1836.

Toulavá kamera - Metuje - 17.07.11 - Česká televize
Víte, jak řeka Metuje přišla ke svému jménu? Existuje hned několik pověstí, jedna z nich říká, že kdysi dávno utekl z pekla hříšník, kterého čerti pronásledovali. Když ho jeden objevil, zvolal Meee, tu je! A bylo to.

Toulavá kamera - Arcibiskupský palác v Olomouci - 10.07.11 - Česká televize
Arcibiskupský palác v Olomouci je opravdovým unikátem. Stále funguje jako církevní úřad a přitom jsou některé jeho prostory přístupné veřejnosti. Návštěvníci si mohou připomenout, že biskupství v Olomouci bylo založeno na počátku druhé poloviny 11. století.

Toulavá kamera - Klokočské skály a Rotštejn - 10.07.11 - Česká televize
Zajímavostí jsme v Českém ráji už objevili dost, ale pořád jsme ještě nenavštívili ani zdaleka všechny. Tentokrát prozkoumáme Klokočské skály. Najdeme v nich jemný písek, který se podle slov trampů dostane i do konzervy.

Toulavá kamera - Putování Železnorudskem - 10.07.11 - Česká televize
Jedním z hodně známých šumavských míst je Železná Ruda a její okolí. Nejprve si při naší zastávce připomeneme staré časy, kdy městu plynuly poměrně tučné příjmy z těžby a zpracování železné rudy a později z těžby křemene a vápence.

Toulavá kamera - Muzeum železné opony - 10.07.11 - Česká televize
Dráty a vysílačky nás přivítají v Muzeu železné opony v Rozvadově. Mnozí z nás si nejspíš vzpomenou na doby, kdy cesta přes hranice směrem k západním sousedům bývala velkou vzácností.

Toulavá kamera - Zlatá ulička - 10.07.11 - Česká televize
Zlatá ulička je posledním zbytkem drobné zástavby v areálu Pražského hradu. Na panovnických sídlech jsou podobné prostory poměrně velkou vzácností a tak malebné zákoutí nad Jelením příkopem láká desetitisíce turistů z celého světa.

Toulavá kamera - Skanzen v Zubrnicích - 03.07.11 - Česká televize
Skanzen v Zubrnicích je zajímavý už svou polohou v Českém Středohoří. A pak také tím, že byl vybudován uprostřed skutečné vesnice. Mezi obydlenými domy najdete historické skvosty.

Toulavá kamera - Vojenské muzeum Králíky - 03.07.11 - Česká televize
Králicko na východě Čech není pro příznivce vojenské historie místem neznámým. Velkým lákadlem jsou obranné pevnosti z období mobilizace před druhou světovou válkou. Jejich centrem se v devadesátých letech minulého století stalo Vojenské muzeum přímo v Králíkách.

Toulavá kamera - Hornická stezka - 03.07.11 - Česká televize
Jestřebí hory bývaly havířským rájem. Černé uhlí se tu začalo dobývat koncem šestnáctého století a těžba skončila až před dvaceti lety. V horách ještě dnes můžeme najít zhruba dvě stovky důlních děl, šachet, svislých jam, úklonných jam a štol.

Toulavá kamera - Hrad Houska - 26.06.11 - Česká televize
Hrad Houska je opředem mnoha pověstmi. Kaple zasvěcená Archandělovi Michaelovi je prý jakýmsi špuntem na skalní puklině, kterou vede cesta do pekla. Dřív se právě pro spojení s pekelníky hradu lidé vyhýbali, dnes je naopak neustále plný turistů.

Toulavá kamera - ZOO Praha - 26.06.11 - Česká televize
Zoologická zahrada v Praze letos slaví své osmdesáté narozeniny. Dobrý důvod k ohlédnutí. Současné obyvatele zná hodně obyvatel Čech i Moravy, ale málokdo ví, kdo byli ti první. Tak jen pro doplnění připomeneme, že dvě dámy – lvice Šárka a vlčice Lotta.

Toulavá kamera - Baťův kanál - 26.06.11 - Česká televize
Když Tomáš Baťa ve třicátých letech minulého století nechal vykopat Baťův kanal, nejspíš sotva tušil, že tohle místo bude o pár desítek let později oblíbeným cílem turistů. Přes padesát kilometrů dlouhý kanál, který byl vykopaný ručně, sloužil tehdy k čistě průmyslové přepravě.

Toulavá kamera - Minipark Boheminium - 26.06.11 - Česká televize
Pět desítek miniatur stavebních a technických památek z celé České republiky mohou obdivovat návštěvníci miniparku Boheminium v Mariánských Lázních. K jeho ozdobám patří hrad a zámek v Českém Krumlově, ale také Karlštejn nebo lednický minaret.

Toulavá kamera - Muzeum Keltů - 26.06.11 - Česká televize
Jedno z nejvýznamnějších středočeských keltských pohřebišť bylo na přelomu 19. a 20. století objeveno u Dobšic ve středním Polabí. Není proto divu, že v obci najdeme muzeum Keltů.

Toulavá kamera - Zámek Děčín - 19.06.11 - Česká televize
Děčínská dominanta byla z původního přemyslovského královského hradu přestavěna na zámek v 17. století a zhruba o sto let později získala současnou barokní podobu. V posledních letech se na jeho vzhledu i vybavení výrazně podepsali vojáci hned několika armád. Osm desítek let totiž zámek sloužila jako kasárna.

Toulavá kamera - Labský důl - 19.06.11 - Česká televize
Krásnou krkonošskou přírodu budeme obdivovat při procházce Labským dolem. Dozvíme se například, že důl tvaroval skandinávský ledovec, po kterém tu zbyly morénové valy. Na nich narazíme na červenou řasu, která za tepla a vlhka voní po fialkách.

Toulavá kamera - zámek Luhov - 19.06.11 - Česká televize
Zámeček v Luhově býval kdysi ozdobou obce na Plzeňsku. Nechybělo ale mnoho a zub času ho mohl ohlodat definitivně. Naštěstí se ho takřka v minutě dvanácté ujala rodina Němcova a pustila se do jeho rekonstrukce. Zajímá vás jaký je rozdíl mezi rozsáhlou opravou chalupy a zámečku?

Toulavá kamera - Městečko Železnice - 12.06.11 - Česká televize
Městečko Železnice na samém okraji Českého ráje pamatuje už bezmála sedm století. V jeho historii jsou několikrát zmiňovány i požáry. Ten snad nejničivější, který měl na svědomí víc než sedm desítek domů, prý zavinila záletná selka, která se věnovala víc svému milenci než kamnům.

Toulavá kamera - Mikroregion Chelčicko-Lhenicko - 12.06.11 - Česká televize
I jih Čech můžeme prozkoumávat v sedle kola. My si dnes vybereme Lhenicko-Chelčickou oblast s terénem trochu kopcovitým, ale rozhodně zvládnutelným. Nemůžeme si nepřipomenout slavného rodáka Petra Chelčického, kterému se říkalo český Gándhí.

Toulavá kamera - Muzeum a zámeček Vysoká Lhota - 12.06.11 - Česká televize
Kočár, kterým jezdil knížepán za Eliškou do mlejna ve známé pohádce Zdeňka Trošky. Nebo ten, který jste mohli vidět ve filmu Báthory. Sedlo s postroji, které nasazovala Popelka svému oblíbenému Juráškovi. A stovky dalších hrdinů filmového plátna.

Toulavá kamera - Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově - 12.06.11 - Česká televize
Do Vranova na Dyjí tentokrát nevyrazíme na prohlídku oblíbeného zámku, ale za památkou mnohem starší. Románský kostel Nanebevzetí Panny Marie je nejstarší památkou svého druhu na Moravě. Vyrostl už ve třináctém století a je stavbou vskutku monumentální.

Toulavá kamera - Stezka K. J. Erbena - 05.06.11 - Česká televize
Karel Jaromír Erben se narodíl v Miletíně. A v rodném městě také často čerpal inspiraci pro své dílo. I pro to nejslavnější – Kytici. Kde všude se procházel a nacházel motivy jednotlivých básní, o tom se můžeme přesvědčit při procházce naučnou stezkou vedoucích po jeho stopách.

Toulavá kamera - Zámek Potštejn - 05.06.11 - Česká televize
Po dávném pokladu, o kterém se dočteme i ve stejnojmenné knize Aloise Jiráska, zapátráme při návštěvě Potštejna. Jenže záhy zjistíme, že zběsilé hledání jednoho z místních pánů způsobil špatně rozluštěný nápis. Pak zavítáme do zámku, jehož předchůdcem byla tvrz.

Toulavá kamera - Svojšín - 05.06.11 - Česká televize
Svojšín na Tachovsku má jen necelou pětistovku obyvatel, ale ti se mohou chlubit celou řadou pamětihodností. Tou nejzajímavější a také nejstarší je kostel s románskou věží. Nedávné průzkumy dřeva, které posloužilo jako stavební materiál, odborníci zjistili, že tu minimálně její část stojí už od roku 1149.

Toulavá kamera - Cyklostezka Písek - 05.06.11 - Česká televize
Výlet na kole podél řeky Otavy bude příjemným zpestřením teplých dnů. Pojedeme totiž podél řeky Otavy, proti jejímu proudu. Na cestu vyrazíme z Písku. Ten určitě stojí za prohlídku. My se zastavíme u kamenného mostu, který je nejstarším u nás, za přibrždění stojí i sto let pamatující plovárna na samém kraji města.

Toulavá kamera - Nelahozeves - 29.05.11 - Česká televize
Antonína Dvořáka a jeho rodnou Nelahozeves zná snad každý Čech. My vám ale tentokrát nabídneme šanci poznat ji trochu podrobněji a zároveň se projdeme místy, kterými malý chlapec z řeznické rodiny chodíval.

Toulavá kamera - Cínovec - 29.05.11 - Česká televize
Cínovec v Krušných horách býval dlouhá staletí významným místem. Už od středověku se tu těžil cín a i díky jeho bohatým nalezištím se stal Cínovec v 18. století městem. Samozřejmě hornickým. Tyhle časy už minuly, městečko se hodně vylidnilo a slavnou historii připomínalo jen několik stavení a celá řada štol.

Toulavá kamera - Hrádek u Nechanic - 29.05.11 - Česká televize
Půdorys motýla s roztaženými křídly je příčinou toho, že se zámku Hrádek u Nechanic žká kamenný motýl. Častěji ale bývá označován jako malá Hluboká, protože byl vybudován také v novogotickém stylu. Stavěn byl pro hraběte Františka Arnošta Harracha a nutno dodat, že na stavbě ani vybavení pan hrabě rozhodně nešetřil.

Toulavá kamera - Jeskyně na Špičáku - 29.05.11 - Česká televize
V Jeseníkách zavítáme do Jeskyně na Špičáku. První zmínky o ní jsou staré už bezmála šest století, takže je jednou z nejstarších doložených nejen u nás. Patří také k nejmenším mezi těmi, o kterých víme. Najdeme v ní chodby ve tvaru srdce, díky kterým bývala považována za lidské dílo.

Toulavá kamera - Olomoucí na kole - 29.05.11 - Česká televize
Olomouckých pamětihodností je celá řada. Pokud si je zatoužíte prohlédnout a zároveň trochu protáhnout tělo, můžete vyrazit na kole. A to dokonce s průvodcem. Ve městě jsou k dispozici hned dvě trasy, na nichž se dozvíte spoustu zajímavostí.

Toulavá kamera - Oppidum Hrazany - 22.05.11 - Česká televize
Do dávné historie se vypravíme na Sedlčansku. Prohlédneme si keltské oppidum Hrazany, které naši dávní předci vybudovali na ostrohu nad řekou Vltavou. Svou rozlohou takřka čtyřiceti hektarů patřilo k největším na našem území a díky péči Hornického muzea v Příbrami je dnes přístupné návštěvníkům.

Toulavá kamera - Tanaberk - 22.05.11 - Česká televize
Na kole se tentokrát projedeme krajinou na rozhraní Českého lesa a Šumavy. Naše putování začneme ve Všerubech. Dozvíme se, že právě sem následovala svého muže a také tu tvořila Božena Němcová. V té době vedly kolem Všerub pašerácké stezky do sousedního Bavorska.

Toulavá kamera - Vila Lanna v Bubenči - 22.05.11 - Česká televize
K architektonickým ozdobám pražské Bubenče patří i Lannova vila, vystavěná v sedmdesátých letech předminulého století. Její stavitelé se tehdy domnívali, že pro budoucí generace budují venkovskou rezidenci s krásným výhledem. Netušili, jak moc se Praha rozroste.

Toulavá kamera - První vojensko-historické muzeum v Josefově - 15.05.11 - Česká televize
Jedno z největších a nejobsáhlejších soukromých muzeí u nás najdeme v Josefově. Miroslav Frost v něm představuje militarie z období od roku 1914 do současnosti. Ve své sbírce má přes dvacet tisíc historických kousků.

Toulavá kamera - Cyklostezka Bečva - 15.05.11 - Česká televize
Pěkný kousek Moravy mohou podél toku řeku Bečvy poznávat milovníci cykloturistiky. Od pramenů v Beskydech až po soutok s řekou Moravou u Tovačova vede 140 kilometrů dlouhá cyklostezka. Na počátku má dvě ramena, stejně jako má Bečva dva prameny.

Toulavá kamera - Vrchol Větruše - 15.05.11 - Česká televize
Vrchol Větruše patří k oblíbeným výletním místům obyvatelům Ústí nad Labem. Místní se na něj rádi vydávali už v 19. století. Od roku 1844 si pak díky ústeckému měšťanovi Thomasovi mohli po dlouhém výstupu dopřát občerstvení ve výletní restauraci, která o pár desítek let později získala současnou historizující podobu.

Toulavá kamera - Skanzen Vysoký Chlumec - 15.05.11 - Česká televize
Skanzen Vysoký Chlumec začal růst před třinácti lety zásluhou Hornického muzea v Příbrami. Prvním objektem v něm byl roubený dům z Obděnic, který pamatuje 18. století. Dnes už je v areálu historických staveb patnáct. Posledním přírůstkem je mlýn, u jehož zrodu stál v 19. století v Radešicích mlynář Jakub Jedlička.

Toulavá kamera - Klášter Zlatá Koruna - 08.05.11 - Česká televize
Jih Čech se může pochlubit celou řadu vzácných pamětihodností. Patří k nim i klášter Zlatá Koruna vybudovaný na výběžku obtékaném řekou Vltavou nedaleko Českého Krumlova. Jeho dějiny se začaly psat ve druhé polovině 13. století, kdy do něj Přemysl Otakar II. pozval mnichy cisterciáckého řádu.

Toulavá kamera - Valdštejnova cyklostezka - 08.05.11 - Česká televize
Zimu už máme pro letošek snad definitivně za sebou, takže si můžeme užívat rozkvetlé přírody. Někdo vyrazí po svých, další si přiberou pomocníka v podobě velocipédu. Hlavně pro ně je určena naše pozvánka na Chebsko.

Toulavá kamera - Valdštejnova cyklostezka - 08.05.11 - Česká televize
Zimu už máme pro letošek snad definitivně za sebou, takže si můžeme užívat rozkvetlé přírody. Někdo vyrazí po svých, další si přiberou pomocníka v podobě velocipédu. Hlavně pro ně je určena naše pozvánka na Chebsko.

Toulavá kamera - Mělnické podzemí - 08.05.11 - Česká televize
Mělník jsme navštívili už několikrát. To ovšem neznanemá, že bychom v něm už neměli co objevovat a obdivovat. Tentokrát zavítáme pod zem. Mělnické podzemí je opravdovým unikátem, ukryté chodby totiž spojovaly všechny středověké domy a vedly prý až na zámek.

Toulavá kamera - Medvědí kaple - 08.05.11 - Česká televize
V nejzápadnější části Šumavy v okolí Chudenína si užijeme hlavně krásné přírody a naprostého klidu. Cestou si ale prohlédneme také řadu nedávno obnovených památek, které připomínají, že tu kdysi bylo přece jen o dost živěji.

Toulavá kamera - Šternberk - 01.05.11 - Česká televize
První zmínky o moravském městě Šternberk byste v historických pramenech našli už ve 13. století. Jeho vznik samozřejmě souvisí s významným šlechtickým rodem Šternberků. Dlouhé dějiny připomínají dodnes četné pamětihodnosti.

Toulavá kamera - Soustava rybníků u Plzně - 01.05.11 - Česká televize
Plzeň se pyšní mnoha nej, ale málokdo ví, že také rozlehlou soustavou rybníků v těsné blízkosti. Na boleveckém potoce jich už v druhé polovině 15. století bylo vybudováno jedenáct. A deset z nich můžeme obdivovat dodnes.

Toulavá kamera - Vinařství na Litoměřicku - 01.05.11 - Česká televize
S vinnou révou máme všichni spojené především sluncem prozářené svahy jižní Moravy. Ale ani v Čechách není o vinařské úspěchy nouze. Jednou z oblastí, kde má vinařství dlouhou historii, je Litoměřicko.

Toulavá kamera - Muzeum motocyklů Dobříš - 01.05.11 - Česká televize
V Dobříši jsme nedávno obdivovali krásný zámek s rozlehlou zahradou a parkem. Neprozradili jsme vám ale, že při jeho návštěvě si přijdou na své i milovníci motorových zázraků na dvou kolech.

Toulavá kamera - orkovanské kraslice - 24.04.11 - Česká televize
K pomlázce dřív patřila vajíčka plněná, duté kraslice přišly do módy později. I ony ale okouzlují koledníky už hodně dlouho. Doslova mistryně jejich zdobení se rodí už po generace v moravských Borkovanech.

Toulavá kamera - Figurky ze šustí - 24.04.11 - Česká televize
Kukuřičné šustí využívali naši předci nejprve jako podestýlku pod dobytek. Později z něj začali vyrábět různé potřeby pro domácnost, například košíky. A nakonec se zalíbilo i výtvarníkům. Například Janě Jarkovské, která z něj vyrábí různé figurky.

Toulavá kamera - Paškály - 24.04.11 - Česká televize
V Paloníně na střední Moravě najdeme dílnu, odkud do celé naší země, ale i do zahraničí vyrážejí paškály. Pokud náhodou nevíte, co si pod tímhle označením máte představit, tak prozradíme, že svíčky. A ne svíčky obyčejné.

Toulavá kamera - Křížové cesty - 24.04.11 - Česká televize
Martínkovice na Broumovsku vznikly už ve 13. století. Dlouho měli místní obyvatelé k dispozici jen dřevěný kostelík. Až v 17. století byl nahrazen kamenným. Jeho patronem je svatý Jiří, kterého připomíná výzdoba v kostele, ale také dřevěná plastika uložená v Broumovském klášteře.

Toulavá kamera - Dřevěné kraslice - 24.04.11 - Česká televize
Kraslice nutně nemusí vznikat jen po vyfouknutí vajec. Panu Antonínu Hájkovi v Uherském Hradišti slouží jako materiál dřevo. Nejraději prý má třešňové, javorové nebo ořechové. V jeho dílně si prohlédneme i dvě světové rekordmanky – kraslice, které nemají obdoby.

Toulavá kamera - Kampa - 17.04.11 - Česká televize
Mlýn na pražském ostrůvku Kampa stával už ve 14. století. Během husitských válek vyhořel a o jeho obnovu se zasloužil Václav Sova z Liboslavě. Právě po něm se stavba na břehu Vltavy jmenuje.

Toulavá kamera - Zvonařství - 17.04.11 - Česká televize
Zvonařské řemeslo nepatří dnes rozhodně k těm nejrozšířenějším. O to vzácnější je návštěva dílny, kde velké a krásně znějící zvony vznikají. My jsme jednu objevili v Halenkově. Vládne v ní pan Josef Tkadlec, který převzal pomyslný řemeslný štafetový kolík po svém tatínkovi.

Toulavá kamera - Parní lokomotivy - 17.04.11 - Česká televize
Parním lokomotivám ve službách naší železnice odzvonilo už v osmdesátých letech minulého století, čas od času se ale na kolejích některý historický exemplář objeví. Než vyrazí na cestu, je pořeba ho pořádně roztopit, což zabere několik hodin.

Toulavá kamera - Zámek Dobříš - 17.04.11 - Česká televize
Současná podoba zámku v Dobříši pochází z druhé poloviny 18. století. Sídlo rodu Manfelsdů vystavěné ve stylu rokoka ale mělo hned několik předchůdců. Tím nejstarším, který stával kousek od dnešního zámku, byl gotický hrad.

Toulavá kamera - Velikonoční zvyky - 17.04.11 - Česká televize
Pokud jste se ještě nezačali chystat na Velikonoce, my vám připomeneme, že už jsou doslova za dveřmi. Pro všechny, kdo by si je chtěli užít tradičně postaru, máme pár rad. V Kovářově na jihu Čech se staré zvyky udržely, takže se tam ledacos přiučíme.

Toulavá kamera - Zámek Úsobí - 10.04.11 - Česká televize
Zámek Úsobí na Vysočině vyrostl na konci 18. století. Vystavět si ho nechal švédský rytíř Ludvík Goldlin z Tiefennau. Jeho rodina si tu ale moc štěstí neužila. O tom vypráví jedna z pověstí se zámkem spojená.

Toulavá kamera - Bednář - 10.04.11 - Česká televize
Bednářské řemeslo je dnes takřka na vymření, natrefit na mistra tohoto oboru je skoro vzácnost. Jedním z těch, kteří udržují tradiční výrobu ze dřeva při životě, je Josef Melena z Branišova na jihu Čech.

Toulavá kamera - Planetární stezka - 10.04.11 - Česká televize
Rádi byste podrobněji prozkoumali Sluneční soustavu? Můžete to zkusit například v Proseči u Skutče na Pardubicku. Děti z místní školy před časem vymyslely naučnou stezku, na které v poměru jedna ku miliardě představují nejen jednotlivé planety, ale také vzdálenosti mezi nimi.

Toulavá kamera - Parní stroje - 10.04.11 - Česká televize
Jan Tomek z Hradce Králové si zamiloval parní stroje. Natolik, že je začal shromažďovat. Velké obry i menší modely. Dneska z nich má malé muzeum s více než stovkou exponátů.

Toulavá kamera - Lucký Vrch - 03.04.11 - Česká televize
Společně se vypravíme na Vysočinu, do Žďárských vrchů. Vrch nazývaný Lucký býval kdysi oblíbeným výletním místem, ale pak se na něm usídlila armáda a turisté měli smůlu.

Toulavá kamera - Svíčky ze včelího vosku - 03.04.11 - Česká televize
Svíčky z pravého včelího vosku vyrábí Daniel Rataj v Malčicích u Českého Krumlova. Patří k chovatelům včel, takže je vlastně přímo u zdroje materiálu a taky mu právě začíná nová včelařská sezóna.

Toulavá kamera - Kostel svatého Jiljí - 03.04.11 - Česká televize
Kostel svatého Jiljí na Starém městě Pražském na první pohled rozhodně nezapře, že vyrostl v období gotiky. Jeho vysvěcení se osobně zúčastnil tehdejší panovník Karel IV. se svou chotí, protože kostel byl tehdy kapitulním, a tím pádem dost významným.

Toulavá kamera - Blansko - 03.04.11 - Česká televize
Železné rudy se v okolí Blanska na jihu Moravy těžily ještě dřív, než vzniko samotné město. To je prvně zmiňováno ve starých pramenech v roce 1136. Historii města jako takového se ale tentokrát věnovat nebudeme, projdeme si především Stezku železa.

Toulavá kamera - Novobystřicko - 27.03.11 - Česká televize
Rozhraní jižních Čech a Vysočiny nabízí řadu zajímavých míst. My se tentokrát vypravíme na Novobystřicko. Náš výlet začneme v Nové Bystřici, městě s mnoha zajímavými pamětihodnostmi.

Toulavá kamera - Lyže Jilemnice - 27.03.11 - Česká televize
Ohlédnutím za končící lyžařskou sezónou bude naše společná návštěva v lyžařské expozici muzea v Jilemnici. Vezmeme to pěkně popořádku.

Toulavá kamera - Mariánky na lyžích - 27.03.11 - Česká televize
Když vás pozveme do Mariánských Lázní, budete se nejspíš domnívat, že vyrazíme za léčivými prameny. My si ale dopřejeme pár výletů v bílé stopě. V okolí města je dost zajímavých míst, ke kterým se můžete vypravit právě na běžkách.

Toulavá kamera - Muzeum kočárů - 27.03.11 - Česká televize
V Pořežanech nedaleko Týna nad Vltavou čeká na milovníky starých automobilů, motocyklů a třeba i kočárů překvapení v podobě soukromého muzea Františka Jiříčka.

Toulavá kamera - Kostelík na Brůdku - 27.03.11 - Česká televize
U Brůdku na Plzeňsku, nedaleko Kdyně, v roce 1040 porazilo vojsko knížete Břetislava I. vojáky německého císaře Jindřicha III. Po svém vítězství nechal údajně český panovník postavit právě v Brůdku kostelík zasvěcený svatému Václavovi, jehož přímluva mu k úspěchu v bitvě měla pomoci.

Toulavá kamera - Smržovka - 20.03.11 - Česká televize
Do Smržovky v Jizerských horách nás přilákala turistická cesta nazvaná Smržovský vyhlídkový okruh, která na zhruba třinácti kilometrech představuje hned několik zajímavých míst. Minout nemůžeme místo, kde pramení řeka Nisa. I když na našem území protéká jen její menší část, stojí za zastavení.

Toulavá kamera - Rumcajs - 20.03.11 - Česká televize
Bylo, nebylo, dávno tomu.... Tak by mohlo začínat naše putování za příběhem asi nejslavnějšícho českého loupežníka Rumcajse. Díky nové expozici, kterou navštívíme v Jičíně, celkem snadno všichni milovníci příběhů se šťastným koncem uvěří tomu, že bylo.

Toulavá kamera - Ski areál Kouty - 20.03.11 - Česká televize
V nížinách už sice rozkvétají sněženky a krokusy, ale my vás zavedeme do míst, kde ještě zima rozhodně svou vládu jaru nepředala. Naším cílem jsou Kouty nad Desnou v Jeseníkách. Co vás všechno čeká? Nové běžecké trasy, které vás zavedou až do výšky kolem 1300 metrů nad mořem.

Toulavá kamera -Hrad Rabí - 20.03.11 - Česká televize
Hrad Rabí vyrostl nejspíš už na počátku 13. století, i když první písemné zmínky o jeho existenci jsou minimálně o stovku let mladší. Za úkol měl střežit obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi a také nedaleké rýžoviště zlata.

Toulavá kamera - Technické muzeum v Brně - 20.03.11 - Česká televize
Především milovníky her potěší naše návštěva v brněnském Technickém muzeu. I když je tam k vidění víc než desítka expozic, my se zdržíme hlavně v tamní technické herně. V ní se totiž všichni zájemci mohou přesvědčit o tom, že taková škola hrou je metodou opravdu zajímavou.

Toulavá kamera - Tvrz Třebotov - 20.03.11 - Česká televize
Velmi neobvyklou expozici si prohlédneme na tvrzi Třebotov jen kousek od Prahy. Majitel tvrze Jan Sedláček se při rekonstrukci nechal inspirovat objeveným prevetem a také gotickou přístavbou vnější toalety a vybudoval muzeum toalet a nočníků. Do své sbírky postupně získal stovky nočníků.

Toulavá kamera - Chalupa Vír - 13.03.11 - Česká televize
Když získáte starou chalupu, můžete s ní naložit všelijak. Manželé Říhovi na Vysočině podědili dům, který je ve starých dokumentech zmiňován už v 17.století. A až do poloviny století minulého býval hostincem, který dlouhá léta provozovali předci Říhových.

Toulavá kamera - Krušnohorská lyžařská magistrála - 13.03.11 - Česká televize
Pokud patříte k milovníkům bílé stopy, máte ještě posledních pár příležitostí si užít. My vás tentokrát pozveme do Krušných hor. Po tamních hřebenech vede lyžařská magistrála, která je prý nejdelší u nás.

Toulavá kamera - Muzeum knižní vazby Loket - 13.03.11 - Česká televize
V Muzeu knižní vazby v Lokti nahlédneme pod pokličku dávným i současným výrobcům knižní vazby. Dozvíme se například, jak a na čem mistři knihaři zlatili písmenka nebo obrázky, jak sešívali stránky, prozradíme vám, proč někteří knihaři neradi pracují s pergamenem a prohlédneme si i doslova umělecké výtvory manželů Svobodových, kteří se tvorbě knižní vazby věnují.

Toulavá kamera - Ledové království, České Švýcarsko - 13.03.11 - Česká televize
České Švýcarsko je proslulé především unikátními skalními útvary. My vám nabídneme další zajímavá místa, která si zaslouží pozornost. Nejprve se zastavíme u trosek Brtnického skalního hrádku, který vyrostl ve 13. století a sloužil ochráncům obchodní stezky, která tudy nejspíš vedla.

Toulavá kamera - Heřmanův Městec - 06.03.11 - Česká televize
Heřmanův Městec na úpatí Železných hor láká milovníky turistiky ve všech ročních obdobích. Na krásnou přírodu i na řadu vzácných pamětihodností. Právě ty jsou v mnohem unikátní. Můžete se projít po jednom z největších židovských hřbitovů ve střední Evropě.

Toulavá kamera - Suchary z Lomnice nad Popelkou - 06.03.11 - Česká televize
Slovo suchar mnohým z nás připomíná období dietní stravy. My vás ale zavedeme do Lomnice nad Popelkou, kde jsou místní suchary nejen slavnou tradiční specialitou, ale také vyhledávanou dobrotou. A to už víc než 200 let.

Toulavá kamera - Vrch Boreč - 06.03.11 - Česká televize
Tajemně působí na komejdoucí vrch Boreč v Českém středohoří. I když ne po celý rok. V létě je docela nenápadný, pozornost začne poutat, když se teploty začnou blížit k nule nebo slezou pod ní. To se pak začnou dít věci. Do dění vstoupí celá řada puklin na povrchu, které najdeme už na úpatí, ale i na zbytku kopce.

Toulavá kamera - Valašské muzeum - 06.03.11 - Česká televize
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nabízí výlety v duchu cest pana Broučka proti proudu času už dlouho. Ke krásným chalupám teď přibyla unikátní expozice. Jmenuje se Městečko pod Radhoštěm a mapuje sedm století zdejší historie.

Toulavá kamera - Vysočinou na běžkách - 06.03.11 - Česká televize
Na sklonku zimy si ještě trochu užijeme lyží. Vypravíme se s nimi na Vysočinu, k Humpolci. Nadmořská výška tady sice neláme žádné rekordy, ale pro milovníky bílé stopy tu i tak dokázali připravit zajímavé trasy. Zatím jsou dvě a jejich délka je kolem sedmi desítek kilometrů.

Toulavá kamera - Horažďovice - 27.02.11 - Česká televize
Horažďovice pamatují opravdu hodně. Už na přelomu prvního a druhého tisíciletí nad nimi na hoře Prácheň stávalo hradiště a starý hrad, který spravoval široké okolí. Vedle něj byl založen kostel svatého Klimenta, v němž byl objeven nejstarší horažďovický rukopis nazvaný Prácheňský.

Toulavá kamera - Westernová sedla - 27.02.11 - Česká televize
Westernový styl ježdění se zrodil v poslední třetině 18. století. A učaroval celým generacím nejen na Divokém západě. Nadchnul například i Miroslava Vacka z Veselí nad Lužnicí. Ten si před takřka dvěma desítkami let vyrobil pro svou kobylku první sedlo.

Toulavá kamera - Žalý na běžkách - 27.02.11 - Česká televize
Náklonností paní Zimy si užijeme v Krkonoších. Tentokrát vás zavedeme na vrchol Žalý. Říká se, že svůj název dostal podle žalu Jana Amose Komenského a českých bratří, kteří právě tudy opouštěli svou rodnou zemi.

Toulavá kamera - Nejmenší muzeum vah - 27.02.11 - Česká televize
Nejmenší muzeum si prohlédneme v Křenovech na Domažlicku. Stačí jeden návštěvník a už je plno. Bývalý zemědělský vážní domek před pěti lety místní nadšenci zaplnili různými váhami. Většinu z nich dostali zadarmo od blízkých i vzdálených sousedů.

Toulavá kamera - Rumburská loreta - 27.02.11 - Česká televize
Pyšní se titulem nejsevernější loreta v Evropě. Prohlédneme si ji v Rumburku, kde ji nechal na počátku osmnáctého století vystavět majitel tamního panství Antonín Florián z Liechtensteinu. Stavitelé se drželi rozměrů i členění italského originálu.

Toulavá kamera - Jiřetín pod Jedlovou - 20.02.11 - Česká televize
Městečko Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 16. století. Jeho založení souviselo s objevením stříbrných rud. Vedle těžby město živily také tkalcovské stavy. Dnes je Jiřetín především častým cílem turistů. Ty lákají například typické podstávkové domy.

Toulavá kamera - Národní technické muzeum - 20.02.11 - Česká televize
Právě v těchto dnech se opět pro návštěvníky otevřelo po velké rekonstrukci Národní technické muzeum. Na pražské Letné sídlí od konce druhé světové války a na své si v něm přijde snad každý. Staré expozice byly upraveny a rozšířeny a milovníky světa techniky čekají také některé nové.

Toulavá kamera - Šperkař Hanuš Lamr - 20.02.11 - Česká televize
Šperky, které připomínají přírodu a sochy, které s ní dokonale splývají. To všechno si prohlédneme v malostranské dílně šperkaře Hanuše Lamra. K tvůrčí činnosti se dostal už v dětství. Pocházel z kumštýřské rodiny a zděděný talent nenechal zahálet.

Toulavá kamera - Rokytnice v Orlických horách - 20.02.11 - Česká televize
Rokytnice v Orlických horách je v zimě oblíbeným cílem příznivců lyžování. My vyzkoušíme patnáctikilometrovou trasu pro běžkaře vedoucí k osadě Neratov. Ale nejprve se porozhlédneme po samotné Rokytnici, která vznikla už někdy na konci 13. století jako havířská osada.

Toulavá kamera - Muzeum lidových řemesel v Horažďovicích - 20.02.11 - Česká televize
O životě obyčejných venkovských lidí v časech našich babiček a prababiček se toho hodně dozvíme při návštěvě muzea v Horažďovicích. V tamní expozici lidových řemesel si nejen prohlédneme, ale také vyzkoušíme celou řadu předmětů.

Toulavá kamera - Zámek Český Krumlov - 20.02.11 - Česká televize
Prohlídkové okruhy českokrumlovského hradu a zámku nabízejí nepřeberné množství vzácných předmětů. Přesto jich ještě spousta zůstává ukrytá v depozitářích. Zajímá vás, na co se máte těšit?

Toulavá kamera - Hostýnská magistrála - 13.02.11 - Česká televize
Zalyžovat si můžeme nejen v Krkonoších nebo Beskydech. Tentokrát se s běžkami vypravíme do Hostýnských vrchů. Těšit se můžeme na celkem pět desítek kilometrů běžecké magistrály s několika odbočkami.

Toulavá kamera - Kostel sv. Petra - 13.02.11 - Česká televize
Jedním z kostelů zasvěcených klíčníkovi od nebeské brány svatému Petrovi je ten, který si prohlédneme v Praze Na Poříčí. Vyrostl už v době románské, tehdy měl samozřejmě podobu baziliky. A pak procházel úpravami v duchu různých architektonických slohů.

Toulavá kamera - Lastury - 13.02.11 - Česká televize
Zhruba pět tisíc krásných lastur nebo také mušlí bychom napočítali ve sbírce Jaroslava Koláčka z Prahy. Shromažďuje je už přes čtyři desítky let. Za zrod takřka životní lásky může jeho strýček, který mu kdysi pár kousků přivezl z dovolené.

Toulavá kamera - Česká Třebová - 13.02.11 - Česká televize
Česká Třebová je významným železničním uzlem. Ale také městem s dlouhou historií, řadou architektonických památek i přírodních krás v okolí. My se nejprve zastavíme v nejstarší části města. Jeho dominantou je rotunda svaté Kateřiny. Místo pro její vybudování si patronka podle pověsti zvolila sama.

Toulavá kamera - Beroun - 06.02.11 - Česká televize
Středočeské město Beroun je v historických pramenech poprvé zmiňováno už v časech Přemysla Otakara II. Úplně nejstarší období existence města připomínají dodnes městské hradby, jedny z nejzachovalejších u nás.

Toulavá kamera - Krkonošské laviny - 06.02.11 - Česká televize
Obyvatelé hor se museli naučit žít s mnoha pro lidi z nížin neobvyklými hrátkami paní Přírody. A zvyknout si museli i na laviny. My se tentokrát budeme věnovat těm krkonošským.

Toulavá kamera - Kamnář - 06.02.11 - Česká televize
Stará kachlová kamna opět dnes patří k vyhledávaným ozdobám. Jejich tradiční výrobu, při níž hlavní roli hrají ruce, jsme si prohlédli u kamnáře a hrnčíře Josefa Lamra v Litovli na Moravě.

Toulavá kamera - Vodní hrad Švihov - 06.02.11 - Česká televize
Městečko a vodní tvrz Švihov vybudovali ve 14. století páni z rodu Rýzmberků. Jejich sídlo bylo sice za husitských válek dobyto, ale císař Zikmund jim ho záhy navrátil a přidal i Kašperk a Rábí.

Toulavá kamera - Pernink - 06.02.11 - Česká televize
Pernink v Krušných horách navštívíme na lyžích. I když není zrovna centrem lyžařského dění, užít si tu máme čeho. Lyže můžeme nazout hned po vystoupení z vláčku. Mimochodem jeho trať je druhou nejvýše položenou u nás.

Toulavá kamera - Váchův špejchar - 30.01.11 - Česká televize
Špejchar statku, na kterém v Drážkově ve středním Povltaví už nejméně od dob třicetileté války hospodaří rodina Váchových, patří k novým turistickým lákadlům obce i celé oblasti. Zajímavý je už sám o sobě, a to nejen proto, že je dominantou Drážkova.

Toulavá kamera - Muzeum Škodovky - 30.01.11 - Česká televize
Pohled na staré automobily potěší jistě nejen milovníky motorismu. Ve Škoda Auto Muzeu v Mladé Boleslavi je úctyhodných veteránů k vidění celá řada. My k jejich prohlídce přidáme i vzpomínku na počátky slavné české automobilky.

Toulavá kamera - Horní Blatná - 30.01.11 - Česká televize
Horní Blatnou v Krušných horách povýšil už v roce 1548 císař Ferdinand I. na královské horní město. Nacházela se tu totiž bohatá naleziště cínu, které doplnily zdroje železné rudy, kobaltu a stříbra. Po celá staletí ze zdejšího kraje plynulo na královský dvůr značné bohatství a život místních se točil kolem těžby.

Toulavá kamera - Dřevorubecké muzeum - 30.01.11 - Česká televize
V Peci pod Čerchovem si prohlédneme soukromé Dřevorubecké muzeum. Založil ho pan Jan Riederer. Aby získal zajímavé exponáty, prošel všechny místní chalupy, jejich komory a půdy, kde se ukrývala řada vzpomínek na dřevorubeckou minulost obce.

Toulavá kamera - Obří akvárium - 23.01.11 - Česká televize
Přenést si malý kousek jižní Ameriky do Hradce Králové napadlo před lety Davida Šmerala. A narodilo se obří akvárium, které představuje desítku druhů obyvatel vod jihu amerického kontinentu.

Toulavá kamera - Muzeum kol a kočárků v Lokti - 23.01.11 - Česká televize
Staré bicykly a kočárky, ve kterých se vozívaly naše babičky nebo maminky. Tak takovéhle skvosty budeme obdivovat v muzeu manželů Počepických. Objevili jsme ho v Lokti, v bývalé rychtě vystavěné v 18. století.

Toulavá kamera - Mariánská Týnice - 09.01.11 - Česká televize
Poutní areál Mariánská Týnice nechal vybudovat v 18. století opat kláštera v Plasech. Věřící do něj mířili hlavně za sochou neznámého Mistra Týneckého Zvěstování, která prý uzdravovala tělo i duši. Areál ale ještě nebyl ani dostavěn a už byl rozhodnutím císaře Josefa II. zrušen.

Toulavá kamera - Ostravská ZOO v zimě - 09.01.11 - Česká televize
Z celkové plochy ostravské zoologické zahrady je návštěvníkům běžně přístupná jen zhruba polovina. V zimě, pokud napadne dost sněhu, přibudou další prostory. Ty do areálu lákají zejména milovníky běžeckých lyží. Jim je určena čtyřkilometrová trasa i kilometrový okruh.

Toulavá kamera - Kostelík svatého Mikuláše - 02.01.11 - Česká televize
Kostelík svatého Mikuláše zdobí Jiráskovy sady v Hradci Králové už od třicátých let minulého století. Ale pamatuje toho mnohem víc. Vyrostl zřejmě už v šestnáctém století na východním Slovensku. Na východ Čech se přesunul poté, co slovenským věřícím po první světové válce přestal vyhovovat.

Toulavá kamera - Aerovky - 02.01.11 - Česká televize
Kterému milovníkovi starých aut by se nezrychlil puls při setkání s pamětnickými vozy značky AERO. Leoši Prokopcovi se staly bez nadsázky osudem. Jeden takový poklad byl jeho prvním vlastním dopravním prostředkem a právě on se stal příčinou vzniku sběratelské vášně.

Toulavá kamera - Přírodní rezervace Peliny - 04.11.07 - Česká televize
Přírodní rezervace Peliny. Možná jste o ní neslyšeli, možná jste tam ještě nebyli. Zamiřte spolu s námi do Chocně. Rezervaci založil po roce 1948 botanik Karel Domin. Podivný název Peliny vypovídá o tom, že právě tady byl ve 14. století Pelův mlýn. Ten dnes vystřídal osmihektarový přírodní skvost s víc než 40 druhy rostlin a letitými dřevinami.

Toulavá kamera - Schwarzenberský palác - 04.09.01 - Česká televize
Schwarzenberský palác je jedním ze skvostů Hradčan. I když by se podle pojmenování mohlo zdát, že za jeho vznik vděčíme rodu Schwarzenberků, skutečnost je trochu jiná. U jeho zrodu totiž stáli už v 16. století páni Lobkowiczové.
© TIPYNAVYLETY.NET - http://tipynavylety.net/zabava/tv